
Województwo Podlaskie
Województwo podlaskie zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za program "Badminton w zapobieganiu postępowi wady krótkowzroczności u dzieci".

WHO podaje, że w 2020 r. liczba osób z krótkowzrocznością środowiskową wyniosła 2,5 mld ludzi i w 2050 r. ma przekroczyć 5,696 mld. Choroby oka i przydatków oka były piątą przyczyną chorobowości w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w grupie wiekowej poniżej 18. roku życia w 2020 r. Zgodnie z danymi zawartymi w Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych w 2020 r. w województwie podlaskim udzielono łącznie 656 052 porad z tego zakresu, w tym najwięcej w poradniach okulistycznych dla dzieci oraz w poradniach leczenia zeza.
Krótkowzroczność środowiskowa staje się chorobą cywilizacyjną a jednym z sposobów na leczenie wad wzroku i zapobieganie ich pogłębianiu jest zastosowanie ćwiczeń mających na celu relaksację narządu wzroku. Do projektu pn. „Badminton w walce z krótkowzrocznością środowiskową” zakwalifikowano 20 dzieci w wieku od 7 do 15 lat ze stwierdzoną krótkowzrocznością z wadą od minus 1,5 do minus 7,5 dioptrii.
Wartość projektu to 41 756 zł z czego 35 028 zł stanowiła dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
W ramach I części projektu podczas jego trwania w 2021 r. uczestniczyło w nim 20 dzieci spełniających kryteria udziału. Ocena efektów zdrowotnych w I etapie projektu została przeprowadzona poprzez testy sprawności fizycznej. W grudniu 2021 r. uzyskano następujące wyniki - dwoje dzieci uzyskało ocenę bardzo dobrą, 10 dzieci ocenę dobry+, 8 dzieci uzyskało ocenę dobrą.
W 2022 r. zaplanowano II etap projektu w którym ocenie zostanie poddana również sprawność narządu wzroku oraz wpływ regularnej aktywności fizycznej na wadę wzroku jaką jest krótkowzroczność. Łącznym efektem realizacji projektu ma być poprawa umiejętności fizycznych oraz rehabilitacja narządu wzroku.