Partnerzy portalu

Elbląg

Elbląg został nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd za edukację zdrowotną mieszkańców w ramach programu profilaktycznego przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Zapraszamy do głosowania i oceny tego programu.

Głosowanie wyłączone.

Wśród osób dorosłych powyżej 65 r.ż. chorujących przewlekle, odnotowuje się pięć razy wyższą zapadalność na inwazyjne choroby pneumokokowe. Również picie alkoholu oraz palenie tytoniu podnoszą ryzyko ciężkiego przebiegu zakażeń pneumokokowych.

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego (zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli). Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc.

Przebieg chorób pneumokokowych u pacjentów z w/w grupy ryzyka jest cięższy, ponieważ ich układ odpornościowy jest osłabiony, bądź nie w pełni wykształcony. W grupie osób dorosłych zarówno zapadalność jak i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej rośnie z wiekiem. Śmiertelność w grupie osób po 65 roku życia jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w grupie osób 35-49 lat.

Do programu zostały zaproszone osoby w wieku powyżej 65 lat, zamieszkałe na terenie Elbląga, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka - w tym osoby leczące się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej.

Program jest w całości finansowany z budżetu gminy miasta Elbląg.

Łącznie, w ciągu 4 lat trwania programu zaszczepiono 835 osób za kwotę 252.620 zł.

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!