Partnerzy portalu

Kołobrzeg

Kołobrzeg został nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd za program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy dla mieszkańców. Zapraszamy do głosowania i oceny tego programu. 

Głosowanie wyłączone.

Osteoporoza to układowa choroba szkieletu charakteryzująca się zwiększonym ryzykiem złamań kości w następstwie zmniejszenia ich odporności mechanicznej.

Problem zdrowotny był zauważany, nie znajdował jednak orędowników dysponujących wystarczającą siłą sprawczą do wdrożenia ogólnopolskich programów profilaktyki i leczenia osteoporozy. Do 2022 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego nie znajdowała się żadna poradnia osteoporozy finansowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia prowadziło pilotażowy program zdrowotny, który także nie obejmował województwa zachodniopomorskiego.

Od 2023 roku są w województwie 2 poradnie osteoporozy finansowane przez NFZ.

Po przeanalizowaniu potrzeb zdrowotnych Kołobrzeg przyjął program polityki zdrowotnej obejmujący edukację, diagnostykę i leczenie osteoporozy.

Program został podzielony na:

a) część edukacyjno-szkoleniową, do której zostało zakwalifikowanych 59 osób z poradni podstawowej opieki zdrowotnej. W tej części odbyło się specjalistyczne szkolenie dotyczące choroby oraz zakupiono dla poradni lekarza rodzinnego ręczne kalkulatory FRAX;

b) część medyczną, której populację docelową stanowią mieszkańcy miasta Kołobrzeg: kobiety w wieku 50 lat i więcej, mężczyźni w wieku 70 lat lub więcej albo mężczyźni w wieku 50-69 lat z co najmniej dwoma czynnikami ryzyka.

Źródła finansowania i wielkość wykorzystanych środków:

  • w 2021 roku z budżetu gminy miasta Kołobrzeg: 43 443 zł,
  • w 2022 roku z budżetu gminy miasta Kołobrzeg: 25 675,80 zł, Narodowego Funduszu Zdrowia - 17 117,20 zł,
  • w 2023 roku zaplanowano z budżetu gminy miasta Kołobrzeg: 36 600 zł, Narodowego Funduszu Zdrowia - 23 600 zł.

W 2021 roku wykonano 449 badań densytometrycznych oraz udzielono 148 porad w poradni osteoporozy. W 2022 roku wykonano 446 badań densytometrycznych oraz udzielono 207 porad w poradni osteoporozy. Na 2023 rok zaplanowano 500 badań densytometrycznych oraz 220 porad w poradni osteoporozy.

Dziękujemy za oddanie głosu!

Potwierdź, że nie jesteś robotem klikając w przycisk poniżej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!