30 proc. gmin będzie musiało płacić duże odszkodowania?

 • jmk
 • 1 czerwca 2022 - 18:30
30 proc. gmin będzie musiało płacić duże odszkodowania?
Prywatne przedszkola też mogą korzystać z publicznych dotacji. Fot. Shutterstock
W latach 2010-2016 aż 3 tys. niepublicznych przedszkoli dostawało od samorządów tylko część należnego im dofinansowania. Dochodziło do tego w 29,6 proc. gmin - twierdzą autorzy raportu na ten temat.
 • Raport opracowała prawnicza firma Auxilia, zajmująca się prawem oświatowym. Pod uwagę wzięła dane z lat 2010-2016.
 • Według jej szacunków łączna kwota samorządowych niedopłat do niepublicznych przedszkoli w tym okresie to 726 mln zł. Tyle więc mogą wynosić roszczenia wobec samorządów ze strony właścicieli tych placówek.
 • Autorzy opracowania piszą jednak, że mimo licznych przypadków zaniżania dotacji do niepublicznych przedszkoli tylko niewielka część ich właścicieli wystąpiła w związku z tym na drogę sądową.

Jak czytamy w raporcie, w latach 2010-2016 ponad 3 tys. niepublicznych przedszkoli otrzymało tylko część należnego im od samorządów dofinansowania. Najwięcej takich placówek było na Mazowszu (prawie 800) oraz Wielkopolsce i Małopolsce (po 300).

Czytaj też: Dodatek funkcyjny dla wychowawców: oddział przedszkolny to nie klasa

Auxilia szacuje, że do zaniżania dotacji dla prywatnych przedszkoli dochodziło w tym okresie w 29,6 proc. gmin. Najwyższe średnie niedopłaty - w przeliczeniu na jedną gminę - miały miejsce na Mazowszu (2,3 mln zł, choć bez Warszawy jedynie 900 tys. zł), Pomorskiem (2,2 mln zł), Warmińsko-Mazurskiem (1,6 mln zł), Wielkopolsce (1,3 mln zł). Najmniejsze zaś w Świętokrzyskiem (190 tys. zł), Podkarpackiem (238 tys. zł), Opolskiem (246 tys. zł) i Podlaskiem (261 tys. zł).

Ilustracja: Auxilia
Ilustracja: Auxilia

Absolutny rekord Polski pod tym względem należy do Warszawy, w której - według raportu - łączne niedopłaty do prywatnych przedszkoli wynoszą (za lata 2010-2016) to aż 131 mln zł. Podczas gdy średnia niedopłata na jedną gminę to w skali całego kraju 820 tys. zł za siedem lat, a rocznie 117 tys. zł.

Jakie odszkodowania grożą gminom?

Według szacunków Auxilii łączna kwota niedopłat z tego tytułu za lata 2010-2016 to 726 mln zł (z tego 64 proc. przypada na cztery województwa, w których skala niedopłat jest największa). Jednak faktycznie zgłoszone przez właścicieli prywatnych przedszkoli roszczenia wobec gmin były na razie na znacznie mniejszą kwotę -105 mln zł. Bo tylko niewielu z nich decyduje się na sądowy spór z samorządami w tej sprawie. 

„Sam fakt istnienia niedopłat w ustalonej wysokości, nie może być również identyfikowany z wystąpieniem faktycznego problemu dla gminy, na obszarze której wystąpiła niedopłata” - czytamy w raporcie. „Ustalona została bowiem tylko wysokość należności potencjalnej, która nie musiała i nie musi przekształcić się w aktualne lub ukończone spory i wiązać się z obowiązkiem zapłaty dla gmin”.

Autorzy opracowania dodają też, że roszczenia właścicieli prywatnych przedszkoli wobec samorządów z tamtego okresu (2010-2016) przedawniają się po 10 latach od „zaistnienia niedopłaty”, a obecnie już po 6 latach.

Według badań Auxilii aż 84,7 proc. właścicieli prywatnych przedszkoli nie starało się dotąd o zwrot niedopłat ze strony gmin. ¼ ankietowanych nie wiedziała nawet, że ma do tego prawo.

TAGI
KOMENTARZE2

 • Tomasz 2022-06-07 11:44:34
  W komentarzu nie można wkleić linku do strony, dlatego proszę wpisać w Google słowa: "Raport o zaniżonych dotacjach dla niepublicznych przedszkoli – szacowane roszczenia za lata 2010-2016". Na pierwszym miejscu powinna pojawić się podstrona, po wejściu na którą można pobrać pełen raport....  rozwiń
 • Krystyna 2022-06-03 14:37:43
  a czy jest gdzieś dostępy ten raport, chętnie go poczytam. może pod wpływem lektury zdecyduję sie wystapić na drogę sądową z gminą, a na pewno skontaktuję się z Auxilią

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!