Bon na laptopa także dla nauczycieli szkół niepublicznych. Ministerstwo rozszerza ustawę

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zaakceptowała dziś (25 maja) projekt ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
Wprowadzone zmiany dotyczyły przede wszystkim tego, do których nauczycieli trafią bony na zakup laptopów. Początkowo, zgodnie z przyjętymi w KPO założeniami, miały one trafić do nauczycieli szkół publicznych. Po wprowadzonych zmianach, bony otrzymają także nauczyciele szkół niepublicznych.
- Chcemy, żeby do każdego nauczyciela w Polsce zaangażowanego w nauczanie taki laptop trafił - zapewniał podczas posiedzenia komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Paweł Lewandowski, sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji.

Czytaj więcej
Nie wszyscy czwartoklasiści dostaną rządowe laptopyKtórzy nauczyciele nie mogą liczyć na wsparcie w postaci laptopa lub bonu?
Na wsparcie w postaci bonu na zakup laptopa nie będą mogli liczyć nauczyciele, którzy otrzymali już wsparcie na zakup sprzętu. Nie dotyczy to jednak nauczycieli, którzy skorzystali z wsparcia za zakup sprzętu podczas pandemii.
- Przyznawane wówczas 500 złotych dotacji nie było bowiem przeznaczone bezpośrednio na zakup sprzętu komputerowego - tłumaczył Paweł Lewandowski.
- Zasadniczo jest tak, że nie powinno się dublować kilku form wsparcia, jednak ta pomoc 500 złotych nie była dedykowana na laptopy przeglądarkowe, tylko na wsparcie nauczyciela w dosprzętowienie się ogólnie - czyli tu nie ma konfliktu - przekonywał podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji.

Czytaj więcej
Wiadomo, jakie laptopy dostaną czwartoklasiściKto zapłaci za oprogramowanie do szkolnych laptopów?
Podczas pracy nad projektem ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli opozycja zgłaszała uwagi dotyczące między innymi faktu, że ustawa w żaden sposób nie reguluje, kto powinien zapłacić za oprogramowanie do szkolnych laptopów, a także za ich naprawdę.
- Kwestią zasadniczą jest oprogramowanie, serwis i ubezpieczanie - i to powinno być szczegółowo podane w tym projekcie. Nauczyciele dostaną sprzęt bez oprogramowania, a oprogramowanie jest drogie i to jest kwestia ponoszenia stałych kosztów, bo te laptopy są na 5 lat - alarmowała opozycja.
Według deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji komputery, które trafią do uczniów będą miały zainstalowane systemy operacyjne na licencji edukacyjnej. Oprogramowanie, kursy, a także podręczniki mają też być dostępne na stronie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Ola
2023-08-14 15:25:28
Do Ewa. Ja od nowego roku szkolnego będę wszystko pisać na kartce papieru jak za komuny, nie będę przygotowywać żadnych pomocy dydaktycznych np. dodatkowych kart pracy, prezentacji edukacyjnych itp.Skoro rząd ma nas w nosie to my pokażmy też.
-
Ewa
2023-06-12 07:47:39
A nauczyciele przedszkola znów drugiej kategorii...przy poprzednich dofinansowaniach też pominięci. Prowadzimy dzienniki elektroniczne, piszemy plany, podsumowania, diagnozę i wszystko na swoim sprzęcie. Służbowego sprzętu praktycznie nie ma. Pracowaliśmy zdalnie również na swoim sprzęcie. Nauczycie... rozwiń
-
Bety
2023-05-29 20:45:46
A na czym pisać papierologie szkolna skoro służbowego sprzętu nie ma.