Partnerzy portalu

Bon na laptopa także dla nauczycieli szkół niepublicznych. Ministerstwo rozszerza ustawę

 • NR
 • 25 maja 2023 - 14:35
Bon na laptopa także dla nauczycieli szkół niepublicznych. Ministerstwo rozszerza ustawę
Na wsparcie w postaci laptopa lub bonu na jego zakup nie będą mogli liczyć nauczyciele, którzy otrzymali już wsparcie na zakup sprzętu (Fot. PTWP)
Bon na laptopa dla każdego nauczyciela zaangażowanego w edukację, w tym także dla nauczycieli szkół niepublicznych i tych, którzy otrzymali 500 złotych wsparcia na sprzęt podczas pandemii - zakłada projekt ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli po poprawkach.

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zaakceptowała dziś (25 maja) projekt ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Wprowadzone zmiany dotyczyły przede wszystkim tego, do których nauczycieli trafią bony na zakup laptopów. Początkowo, zgodnie z przyjętymi w KPO założeniami, miały one trafić do nauczycieli szkół publicznych. Po wprowadzonych zmianach, bony otrzymają także nauczyciele szkół niepublicznych.

- Chcemy, żeby do każdego nauczyciela w Polsce zaangażowanego w nauczanie taki laptop trafił - zapewniał podczas posiedzenia komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Paweł Lewandowski, sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji.

Którzy nauczyciele nie mogą liczyć na wsparcie w postaci laptopa lub bonu?

Na wsparcie w postaci bonu na zakup laptopa nie będą mogli liczyć nauczyciele, którzy otrzymali już wsparcie na zakup sprzętu. Nie dotyczy to jednak nauczycieli, którzy skorzystali z wsparcia za zakup sprzętu podczas pandemii.

- Przyznawane wówczas 500 złotych dotacji nie było bowiem przeznaczone bezpośrednio na zakup sprzętu komputerowego - tłumaczył Paweł Lewandowski.

- Zasadniczo jest tak, że nie powinno się dublować kilku form wsparcia, jednak ta pomoc 500 złotych nie była dedykowana na laptopy przeglądarkowe, tylko na wsparcie nauczyciela w dosprzętowienie się ogólnie - czyli tu nie ma konfliktu - przekonywał podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji.

Kto zapłaci za oprogramowanie do szkolnych laptopów?

Podczas pracy nad projektem ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli opozycja zgłaszała uwagi dotyczące między innymi faktu, że ustawa w żaden sposób nie reguluje, kto powinien zapłacić za oprogramowanie do szkolnych laptopów, a także za ich naprawdę.

- Kwestią zasadniczą jest oprogramowanie, serwis i ubezpieczanie - i to powinno być szczegółowo podane w tym projekcie. Nauczyciele dostaną sprzęt bez oprogramowania, a oprogramowanie jest drogie i to jest kwestia ponoszenia stałych kosztów, bo te laptopy są na 5 lat - alarmowała opozycja.

 Według deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji komputery, które trafią do uczniów będą miały zainstalowane systemy operacyjne na licencji edukacyjnej. Oprogramowanie, kursy, a także podręczniki mają też być dostępne na stronie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

TAGI
KOMENTARZE12

 • Ola 2023-08-14 15:25:28
  Do Ewa. Ja od nowego roku szkolnego będę wszystko pisać na kartce papieru jak za komuny, nie będę przygotowywać żadnych pomocy dydaktycznych np. dodatkowych kart pracy, prezentacji edukacyjnych itp.Skoro rząd ma nas w nosie to my pokażmy też.
 • Ewa 2023-06-12 07:47:39
  A nauczyciele przedszkola znów drugiej kategorii...przy poprzednich dofinansowaniach też pominięci. Prowadzimy dzienniki elektroniczne, piszemy plany, podsumowania, diagnozę i wszystko na swoim sprzęcie. Służbowego sprzętu praktycznie nie ma. Pracowaliśmy zdalnie również na swoim sprzęcie. Nauczycie...l dyplomowany, 3 kierunki studiów i gorzej traktowany, bo wybrał przedszkole a nie szkołę...w przedszkolu tez ktoś musi uczyć i dobrze, by był profesjonalnym nauczycielem...  rozwiń
 • Bety 2023-05-29 20:45:46
  A na czym pisać papierologie szkolna skoro służbowego sprzętu nie ma.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!