Laboratoria Przyszłości: Miliard złotych na nowoczesne technologie dla szkół

Laboratoria Przyszłości mają zapewnić uczniom dostęp do zestawu nowoczesnych technologii. Chcemy, żeby już teraz z tego programu mogło skorzystać 15 tys. szkół, to 100-120 tys. zł dla każdej placówki - powiedział w szkole w Nowej Sarzynie (woj. podkarpackie) premier Mateusz Morawiecki.
 • Laboratoria Przyszłości to projekt, gdzie każdy uczeń, każdy młody człowiek, każde dziecko ma mieć dostęp do pewnego zestawu technologii, technik, które są technologiami nowoczesnymi, interesującymi po to, żeby rozwijać swoje zdolności w bardzo różnych kierunkach - powiedział premier.
 • Rząd przeznaczył miliard złotych na Laboratoria Przyszłości, czyli nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne, które będą służyły nie tylko nauce informatyki, ale także fizyki i chemii, geografii - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
 • Już teraz z tego programu chcemy, żeby skorzystać mogło 15 tysięcy szkół, a w przyszłości to będzie jeszcze więcej, w tym 12 tysięcy szkół niepublicznych. To około 100-120 tysięcy złotych na każdą ze szkół - dodał premier.

Premier Morawiecki - jak poinformowała wcześniej KPRM na Twitterze - wraz z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem zwiedzili szkolną pracownię robotyki w Nowej Sarzynie, do której sprzęt został kupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Dostęp do nowych technologii w szkole

Na konferencji prasowej szef rządu podkreślił, że do słabej szkoły dzieci i młodzi ludzie nie bardzo lubią chodzić. "Ale do szkoły, która w ciekawy sposób pokazuje wiedzę, do szkoły nowoczesnej, do szkoły która potrafi dzieciom pokazać świat w bardzo ciekawy sposób nie trzeba ich często w ogóle nawet budzić rano, bo same biegną z radością" - powiedział szef rządu.

Jak mówił, Laboratoria Przyszłości "to projekt, gdzie każdy uczeń, każdy młody człowiek, każde dziecko ma mieć dostęp do pewnego zestawu technologii, technik, które są technologiami nowoczesnymi, interesującymi po to, żeby rozwijać swoje zdolności w bardzo różnych kierunkach".

Podkreślił, że każde dziecko, każdy młody człowiek to nieoszlifowany diament, ale bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału. "To wsparcie to właśnie między innymi Laboratoria Przyszłości; już teraz z tego programu chcemy, żeby skorzystać mogło 15 tysięcy szkół, a w przyszłości to będzie jeszcze więcej, w tym 12 tysięcy szkół niepublicznych. To około 100-120 tysięcy złotych na każdą ze szkół" - powiedział premier Morawiecki.

Zaznaczył, że w Nowej Sarzynie Laboratorium Przyszłości powstało w krótkim czasie. "Zachęcam zatem wszystkich dyrektorów szkół, samorządowców do wnioskowania o środki, zapewniam, że zrealizujemy je w 100 procentach" - dodał szef rządu.

Czytaj też: Pierwsze Laboratorium Przyszłości w regionie otwarte

Miliard złotych na Laboratoria Przyszłości

"Ostatnie dwa lata w szkole to bardzo trudny okres" - zauważył szef MEiN Przemysław Czarnek. Jak dodał pandemia spowodowała wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy się szkołą zajmują "ciągły brak stabilności".

"Ale te ostatnie dwa lata to również odpowiedź na to i odpowiedź na pytania, co będzie w najbliższej przyszłości w zamian za to. W jaki sposób będziemy wychodzić z tego bardzo ciężkiego okresu pandemii koronawirusa. Odpowiedź dał pan premier i rząd RP: ostatnie dwa lata to są 2 miliardy złotych przeznaczone przez rząd RP za pośrednictwem samorządów (...) na informatyzację szkół" - podkreślił Czarnek.

Jak mówił, dzięki temu realizowane są takie programy jak: Nauka Zdalna, Aktywna Tablica, doposażenia nauczycieli w niezbędne akcesoria, przyłączenia wszystkich szkół do szybkiego internetu.

Minister podkreślił, że rząd przeznaczył też miliard złotych na Laboratoria Przyszłości, czyli "nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne, które będą służyły nie tylko nauce informatyki, ale także fizyki i chemii, geografii". "To wszystko po to, żeby szkoła była wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne" - mówił szef MEiN.

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu przeciwdziałania COVID-19, realizująca jeden z postulatów "Polskiego Ładu". W jej ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymują środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami. Szkoły, które otrzymały środki, mogą kupować wyposażenie w postaci m.in. drukarek 3D, mikrokontrolerów, sprzętu do nagrywania audio i video oraz lutownic z akcesoriami. Szkoły mogą wybierać także wyposażenie dodatkowe - od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, po pomoce dydaktyczne.

TAGI
KOMENTARZE5

 • Jjj 2022-02-05 08:10:06
  Do ant: brawo za samokrytykę, jesteś przecież polakiem prawda?
 • ant 2022-02-05 00:20:31
  O naszej przyszłości na pewno nie będzie decydowała technologia, tylko co z nią ludzie zrobią. Tak więc oprócz , wiedzy i umiejętności kluczowy będzie element wartości - czyli POSTAWY - o czym pisał prof. Suchodolski ponad 50 lat temu. Tak samo uważa Armia USA, a konkretnie US Marine Force - w 90...0 stronicowym podręczniku dotyczącym przeżycia na polu walki - na 1 miejscu stawiają nie wiedzę i umiejętności, ale właśnie POSTAWY. A mu się kręcimy wokół własnego zadka nie odpowiadając na pytanie dokąd oka zmierzamy i co jest celem ? co powinniśmy zmienić, aby współpracować dla dobra wszystkich .... Wniosek : Polak przed błędem jak i po błędzie jest tak samo głupi ...  rozwiń
 • Administracja i obsługa 2022-02-04 16:32:41
  Do Wojtek: nauczyciel 2,5tys zarabia na pół etatu, tego nie dopowiedziałeś?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!