W Bydgoszczy powstanie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej dla uczniów

  • KO
  • 23 marca 2022 - 14:26
W Bydgoszczy powstanie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej dla uczniów
Celem Centrum ma być przeciwdziałanie niewłaściwym postawom takim jak np. dyskryminowanie rówieśników ze względu na pochodzenie, wygląd, niepełnosprawność, ubiór czy problemy edukacyjne (fot. pixabay)
W kwietniu przy Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy ruszy Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej. Specjaliści z zakresu prawa, mediacji i psychologii będą tam uczyć dzieci i młodzież m.in. trudnej sztuki dialogu i polubownego sposobu rozwiązywania konfliktów oraz prowadzić zajęcia z zakresu edukacji prawnej. To pierwsze takie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Pomysłodawcami projektu są bydgoska adwokatura oraz bydgoska szkoła z siedzibą na Osowej Górze. 

Inicjatorzy projektu za główny cel postawili sobie przeciwdziałanie niewłaściwym postawom wśród dzieci i młodzieży takim jak np. dyskryminowanie rówieśników ze względu na pochodzenie, wygląd, niepełnosprawność, ubiór czy problemy edukacyjne. Chcą także przekonać uczniów, że mediacja jest skuteczną metodą rozwiązywania wszelkich konfliktów na terenie szkoły, jak i poza nią. 

Działalność Centrum obejmie cykliczne warsztaty z zakresu edukacji prawnej, mediacji rówieśniczej, a także stałe dyżury mediatorów i adwokatów, którzy udzielać będą wsparcia prawnego społeczności szkolnej. 

Czytaj też: Skuteczna pomoc ofiarom przemocy. Trwa nabór do ogólnopolskiego projektu

Uroczysta inauguracja Centrum Mediacji nastąpi 12 kwietnia podczas Konferencji Naukowo-Dydaktycznej, która odbędzie się w siedzibie szkoły. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.   

Patronką Centrum została Kamila Wyrębska, wieloletnia nauczycielka ZS nr 24 w Bydgoszczy, pedagog bardzo oddany nauczaniu, zaangażowany w życie szkoły, uwielbiany przez dzieci i młodzież. Zmarła 27 stycznia 2022 r. 

TAGI
KOMENTARZE1

  • C12 2022-03-24 10:14:39
    Chodzi o walkę z dyskryminacją "ze względu na pochodzenie, wygląd, niepełnosprawność, ubiór czy problemy edukacyjne." Najwyraźniej zdecydowanie nie chodzi o walkę z dyskryminacją na tle orientacji seksualnej. Smutny znak naszych czasów.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!