Partnerzy portalu

Będą poważne problemy z wyrabianiem paszportów. Oto co nas czeka

Od 8 listopada (od godz. 14.00) do 13 listopada organy paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty ani wydawać dokumentów paszportowych. Punkty paszportowe powrócą do pracy w poniedziałek (14 listopada). Ma to związek ze zmiana systemu rejestru dokumentów paszportowych. Oznacza to koniec papierowych wniosków i docelowe przyspieszenie procedur paszportowych dzięki nowej e-usłudze.
  • Prace wdrożeniowe spowodują również ograniczenia w dostępności usługi paszportowej w dniach 7 listopada i 8 listopada.
  • Utrudnienia dotyczą praktycznie dwóch dni 9 i 10 (środa, czwartek). W piątek i tak nie było możliwości załatwienia jakiejkolwiek sprawy związanej z paszportem, gdyż z powodu święta państwowego urzędy będą nieczynne.
  • Terminy oraz zakres tych przerw i ograniczeń w poszczególnych regionach dobrze jest to najpierw sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu wojewódzkiego (w zakładce „Paszporty”).
  • Od 14 listopada br. formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą prostsze. Rząd wprowadza e-usługę, dzięki której, jeśli wnioskujący o paszport zostawi swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostanie powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. 

– Cyfryzujemy Polskę, aby wszystkim nam żyło się wygodniej i każdy mógł załatwić sprawy urzędowe online. Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie częścią sześciu innych rejestrów centralnych, w tym dowodów osobistych, stanu cywilnego czy numerów PESEL. Wiarygodne informacje, zgodne z dokumentami, to fundament cyfrowego urzędu. Pomaga optymalizować procesy, ale przede wszystkim jest realnym udogodnieniem dla obywateli, dając im dostęp do urzędu 24h na dobę z dowolnego miejsca na świecie. Rejestr Dokumentów Paszportowych pozwoli coraz więcej spraw związanych z paszportami zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

- Odchodzimy od wypełniania wniosku paszportowego odręcznie. O możliwości odbioru gotowych dokumentów urząd poinformuje esemesem lub mailowo, jeśli podamy swoje dane kontaktowe. Dzięki nowej e-usłudze będzie też można zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu – dodaje Cieszyński.

Organy paszportowe nieczynne. Kiedy?

By jednak było szybciej i sprawniej, najpierw urzędy muszą się do nowego rejestru przygotować. To oznacza utrudnienia dla obywateli.

- W związku z wdrożeniem nowego systemu od 8 listopada (godz. 14.00) do 13 listopada (godz. 00) czasu środkowo-europejskiego organy paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty ani wydawać dokumentów paszportowych - podaje Kancelaria Premiera Rady Ministrów.

Jeśli więc dostałeś powiadomienie, że odbiór paszportu przypada w tym terminie, prosimy o udanie się do punktu paszportowego najpóźniej 8 listopada do godz. 14.00. W przypadku uzasadnionej potrzeby w tym okresie będzie można uzyskać paszport tymczasowy. 

Jednak terminy oraz zakres tych przerw i ograniczeń w poszczególnych regionach będą różne, więc dobrze jest to najpierw sprawdzić na stronie internetowej odpowiedniego urzędu wojewódzkiego (w zakładce „Paszporty”).

Czytaj też: Urzędy poległy na e-usługach. Ten raport daje wiele do myślenia

Dla przykładu na Mazowszu nie będzie można odebrać paszportu i złożyć wniosku o jego wydanie w dniach 9-10 listopada, a 7 i 8 listopada będzie można to zrobić tylko w niektórych punktach paszportowych, w dodatku w krótszych niż zwykle godzinach.

Z kolei w Wielkopolsce od 8 do 10 listopada biura paszportowe w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile nie będą przyjmować interesantów (za wyjątkiem „nagłych i udokumentowanych zdarzeń losowych”, w których przypadku będzie możliwe wydanie paszportu tymczasowego), a we wcześniejszych dniach w skróconych godzinach.

Podobne, ale jednak nieco inne ograniczenia, będą w biurach w terenowych punktach paszportowych w Nowym Tomyślu, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej, Ostrowie Wielkopolskim i Gnieźnie. W ich przypadku wnioski o wydanie paszportu będą przyjmowane tylko do 4 listopada (potem nastąpi przerwa do 13 listopada), a paszport będzie można odebrać do 8 listopada do godz. 14.

Czytaj też: Czy urzędy będą czynne 31 października? Sprawdź, zanim się wybierzesz

Pełna obsługa paszportowa ma być przywrócona we wszystkich zajmujących się tym punktach 13 i 14 listopada. 

Wnioski o paszporty, odbiór paszportów po nowemu od 13 listopada

Od 13 listopada br. formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą jeszcze prostsze. Rząd wprowadza e-usługę, dzięki której, jeśli wnioskujący o paszport zostawi swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostanie powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbieraniu paszportu tożsamość zostanie potwierdzona również na podstawie odcisku palca.

Dzięki nowym e-usługom sprawdzisz również:

- swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP),
- czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru,
- ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego,
- a osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Jednym z udogodnień jest możliwość zgłoszenia online uszkodzenia paszportu albo innego dokumentu paszportowego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!