Będą poważne problemy z wyrabianiem paszportów. Oto co nas czeka

- Prace wdrożeniowe spowodują również ograniczenia w dostępności usługi paszportowej w dniach 7 listopada i 8 listopada.
- Utrudnienia dotyczą praktycznie dwóch dni 9 i 10 (środa, czwartek). W piątek i tak nie było możliwości załatwienia jakiejkolwiek sprawy związanej z paszportem, gdyż z powodu święta państwowego urzędy będą nieczynne.
- Terminy oraz zakres tych przerw i ograniczeń w poszczególnych regionach dobrze jest to najpierw sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu wojewódzkiego (w zakładce „Paszporty”).
- Od 14 listopada br. formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą prostsze. Rząd wprowadza e-usługę, dzięki której, jeśli wnioskujący o paszport zostawi swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostanie powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru.
– Cyfryzujemy Polskę, aby wszystkim nam żyło się wygodniej i każdy mógł załatwić sprawy urzędowe online. Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie częścią sześciu innych rejestrów centralnych, w tym dowodów osobistych, stanu cywilnego czy numerów PESEL. Wiarygodne informacje, zgodne z dokumentami, to fundament cyfrowego urzędu. Pomaga optymalizować procesy, ale przede wszystkim jest realnym udogodnieniem dla obywateli, dając im dostęp do urzędu 24h na dobę z dowolnego miejsca na świecie. Rejestr Dokumentów Paszportowych pozwoli coraz więcej spraw związanych z paszportami zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
- Odchodzimy od wypełniania wniosku paszportowego odręcznie. O możliwości odbioru gotowych dokumentów urząd poinformuje esemesem lub mailowo, jeśli podamy swoje dane kontaktowe. Dzięki nowej e-usłudze będzie też można zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu – dodaje Cieszyński.
Organy paszportowe nieczynne. Kiedy?
By jednak było szybciej i sprawniej, najpierw urzędy muszą się do nowego rejestru przygotować. To oznacza utrudnienia dla obywateli.
- W związku z wdrożeniem nowego systemu od 8 listopada (godz. 14.00) do 13 listopada (godz. 00) czasu środkowo-europejskiego organy paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty ani wydawać dokumentów paszportowych - podaje Kancelaria Premiera Rady Ministrów.
Jeśli więc dostałeś powiadomienie, że odbiór paszportu przypada w tym terminie, prosimy o udanie się do punktu paszportowego najpóźniej 8 listopada do godz. 14.00. W przypadku uzasadnionej potrzeby w tym okresie będzie można uzyskać paszport tymczasowy.
Jednak terminy oraz zakres tych przerw i ograniczeń w poszczególnych regionach będą różne, więc dobrze jest to najpierw sprawdzić na stronie internetowej odpowiedniego urzędu wojewódzkiego (w zakładce „Paszporty”).
Czytaj też: Urzędy poległy na e-usługach. Ten raport daje wiele do myślenia
Dla przykładu na Mazowszu nie będzie można odebrać paszportu i złożyć wniosku o jego wydanie w dniach 9-10 listopada, a 7 i 8 listopada będzie można to zrobić tylko w niektórych punktach paszportowych, w dodatku w krótszych niż zwykle godzinach.
Z kolei w Wielkopolsce od 8 do 10 listopada biura paszportowe w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile nie będą przyjmować interesantów (za wyjątkiem „nagłych i udokumentowanych zdarzeń losowych”, w których przypadku będzie możliwe wydanie paszportu tymczasowego), a we wcześniejszych dniach w skróconych godzinach.
Podobne, ale jednak nieco inne ograniczenia, będą w biurach w terenowych punktach paszportowych w Nowym Tomyślu, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej, Ostrowie Wielkopolskim i Gnieźnie. W ich przypadku wnioski o wydanie paszportu będą przyjmowane tylko do 4 listopada (potem nastąpi przerwa do 13 listopada), a paszport będzie można odebrać do 8 listopada do godz. 14.
Czytaj też: Czy urzędy będą czynne 31 października? Sprawdź, zanim się wybierzesz
Pełna obsługa paszportowa ma być przywrócona we wszystkich zajmujących się tym punktach 13 i 14 listopada.
Wnioski o paszporty, odbiór paszportów po nowemu od 13 listopada
Od 13 listopada br. formalności związane z wnioskowaniem o paszport będą jeszcze prostsze. Rząd wprowadza e-usługę, dzięki której, jeśli wnioskujący o paszport zostawi swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostanie powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbieraniu paszportu tożsamość zostanie potwierdzona również na podstawie odcisku palca.
Dzięki nowym e-usługom sprawdzisz również:
- swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP),
- czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru,
- ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego,
- a osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.
Jednym z udogodnień jest możliwość zgłoszenia online uszkodzenia paszportu albo innego dokumentu paszportowego.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.