Partnerzy portalu

Rząd przyjął Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych

Rząd przyjął uchwałę ws. ustanowienia Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, którego celem jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych Polaków - poinformowała we wtorek KPRM. Program będzie realizowany do 2030 roku, a jego koszt to 234 mln zł.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie ustanowienia programu rządowego pod nazwą "Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych". "Chodzi o zwiększenie liczby specjalistów ICT na rynku pracy, rozwój edukacji cyfrowej oraz poprawę jakości zarządzania rozwojem kompetencji cyfrowych" - podano.

Jak dodano, nowy rządowy program będzie realizowany do 2030 roku, a jego koszt ma wynieść 234 mln zł.

Według KPRM najważniejsze założenia Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych to stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń, dzięki któremu Polacy będą mogli rozwijać kompetencje cyfrowe stosownie do swoich potrzeb i oczekiwań oraz zmieniających się uwarunkowań technologicznych, społecznych i gospodarczych.

Wskazano, że dokument określa działania w ramach pięciu priorytetów na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, w tym: rozwój edukacji cyfrowej, zapewnienie każdemu możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie kompetencji cyfrowych osób pracujących, rozwój zaawansowanych kompetencji cyfrowych i wzmocnienie zarządzania i koordynacji działań w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Jak podkreślono, program zakłada, że w 2030 r.: 80 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe; 40 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać ponadpodstawowe kompetencje cyfrowe; 6 proc. osób pracujących będą stanowić specjaliści ICT; 29 proc. specjalistów ICT będą stanowić kobiety; na szczeblu administracji rządowej funkcjonować będzie ugruntowany i sprawdzony mechanizm koordynacji i monitorowania działań wspierających rozwój kompetencji cyfrowych.

Oszacowano, że w szkoleniach weźmie udział ponad 1,5 mln obywateli, w tym ponad 4 tys. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw oraz 270 tys. nauczycieli wszystkich poziomów nauczania, także akademickich oraz innych edukatorów.

KOMENTARZE3

  • stop reżimowi po(d)stępu 2023-02-21 20:49:51
    Zdecydowana większość starszych pokoleń mających obecnie 60-parę i 70-parę lat oraz bardzo dużo osób w średnim wieku mających obecnie 40-parę i 50-parę lat a także całkiem sporo ludzi urodzonych w latach 80-tych, 90-tych i po 2000-nym roku - słowem jakieś 70-80% społeczeństwa opowiedziałoby się za u...miarem i zdroworozsądkową normalnością, za strategią jaka znajduje się w komentarzu pod artykułem z tego linku: w w w.wnp. pl/tech/digitalizacja-i-technologie-zawaza-na-naszej-przyszlosci,526102.html#comment . Tylko 20-30% społeczeństwa byłaby innego zdania, a byliby to głównie ci co są zwąchani z lobbystami cyfrowymi, bezgotówkowymi, bezprzewodowymi czy też telekomunikacyjnymi oraz socjopatyczni psychopaci, którzy ślepo i bezgranicznie ufają w "postęp i naukę", "nowoczesność" "progres" - słowem liberalno-libertyńscy zwyrodnialcy, którzy nienawidzą umiaru, rozsądku, zdrowej harmonii i równowagi tylko wolą rzeczywistość rodem z filmu science-fiction, w której jest pełno kontroli, inwigilacji i zniewolenia( wszystko dla rzekomej troski i wygody oraz bezpieczeństwa - krzywo pojmowanych), rzeczywistość gdzie człowiek pozbawiony i pozbawiany jest czasu, zdrowia, prywatności i wolności jednocześnie będąc rozleniwianym, ogłupianym i uzależnianym. Cyfrowemu komunizmowi i technologicznemu faszyzmowi mówimy won!.  rozwiń
  • Gość 2023-02-21 16:35:10
    Do naucz3310: pewnie inne niż mierne nie ma sensu.
  • naucz3310 2023-02-21 16:13:36
    a świstak siedzi i zawija .... ktoś przytuli kasę za mierne szkolenia czy tylko tak mi się wydaje ???

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!