Partnerzy portalu

Aplikacja pomoże w analizowaniu danych o zdrowiu uczniów

Aplikacja pomoże w analizowaniu danych o zdrowiu uczniów
W okresie edukacji w szkole podstawowej i średniej bilanse zdrowia są wykonywane cztery razy (fot. shutterstock)
Do pielęgniarek i higienistek w 70 łódzkich szkołach będących pod opieką miejskich centrów medycznych trafiła aplikacja, która umożliwi m.in. zebranie i przeanalizowanie danych o zdrowiu ok. 30 tys. uczniów. Będzie je można potem wykorzystać do tworzenia programów profilaktycznych.

Miejskie centra medyczne to w Łodzi 40 należących dla miasta poradni. Mają one pod swoją opieką 70 szkół, w których pielęgniarki i higienistki szkolne zajmują się ok. 30 tys. uczniów. Jednym z ich obowiązków jest wykonywanie tzw. bilansów szkolnych, przy czym od niedawna przy gromadzeniu uzyskiwanych podczas badań uczniów danych wykorzystują specjalną aplikację, która pozwala na stworzenie elektronicznej karty zdrowia ucznia.

"Ocena wzroku, słuchu, postawy ciała m.in. pod kątem skoliozy, ale także generalnie rozwoju fizycznego i psychicznego - to wszystko znajdziemy w tzw. bilansie zdrowia ucznia, który w całym okresie obowiązkowej edukacji u dzieci i młodzieży jest przeprowadzany czterokrotnie. Teraz ta wiedza, którą o ok. 30 tysiącach łódzkich uczniów mają miejskie poradnie, zostanie zebrana i przeanalizowana. W przyszłości zaś pozwoli np. na tworzenie programów profilaktycznych skrojonych na potrzeby dzieci" - przekazała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Czytaj też: Jedna trzecia polskich dzieci doświadcza problemów psychologiczno-pedagogicznych

Dzięki aplikacji powstaje nie tylko baza bilansów zdrowia ucznia. Pozwoli ona również przeanalizować zebrane informacje i stworzyć profil zdrowotny łódzkiego ucznia, a potem przygotować szyte na miarę programy profilaktyczne - także dla dorosłych.

"Dowiemy się, czy statystyczny młody łodzianin ma dobry wzrok i dobrze słyszy, czy nie potrzebuje rehabilitacji i czy grozi mu skolioza. Poznamy też jego plany edukacyjne po ukończeniu liceum czy technikum" - wyjaśniła Baranowska.

Czytaj też: Radni Częstochowy przeciwni finansowaniu lekcji religii z lokalnego budżetu

W okresie edukacji w szkole podstawowej i średniej bilanse zdrowia są wykonywane cztery razy: w wieku 6 lat - tuż przed rozpoczęciem nauki, a poza tym w wieku 10 lat, 14 lat i 17-19 lat.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Adrianna 2022-12-30 14:17:14
    Bardzo dobrze, że taka aplikacja została stworzona. Sama jestem nauczycielką, pracuję w szkole i wiem jak ważne dla rodziców, jest zdrowie ich dzieci. Osobiście robię podyplomówkę Edukacja seksualna, bo wierzę, że nawyki prozdrowotne powinny być przez szkołę propagowane. Realizuje te studia online n...a WSKZ i nie muszę się specjalnie “zwalniać” z pracy, żeby pojechać na uczelnie, tylko na spokojnie uczę się w swoim tempie z domu. Technologia idzie do przodu, także super, że powstają takie aplikacje jak opisana w artykule, a studiować można online. :)  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!