Partnerzy portalu

Edukacja seksualna w polskich szkołach: więcej żartów niż poważnych rozmów

  • AKC
  • 30 stycznia 2023 - 13:59
Edukacja seksualna w polskich szkołach: więcej żartów niż poważnych rozmów
Polska młodzież wiedzę o seksie czerpie z internetu (fot. Shutterstock)
Wychowanie seksualne w szkole było głównym motywem 11. spotkania z cyklu „Gadka Senacka”. Wniosek z debaty (niestety) brzmi: Polska młodzież wiedzę na temat edukacji seksualnej czerpie nie ze szkoły, ale z internetu.
  • Biorąca udział w spotkaniu młodzież podkreślała, jak ważna jest edukacja seksualna i wskazywała, skąd biorą się jej braki.
  • Dyskutowano o tym, skąd młodzież czerpie wiedzę na temat edukacji seksualnej.
  • Najwięcej głosów padło na internet. 

Młodzi tłumaczyli, że w internecie nikt ich nie oceni, są anonimowi i szybko uzyskają informację. Poruszono też kwestie wychowania seksualnego. Dyskutowano m.in. o tym, jak wygląda edukacja w szkole publicznej a prywatnej, o małej frekwencji na zajęciach i o licznych zwolnieniach z tego przedmiotu.

Antonina Kopyt z Fundacji Sexedpl podkreśliła, że wychowanie do życia w rodzinie jest prowadzone w każdej szkole inaczej. Młodzież powinna dać szansę nauczycielowi w przekazywaniu informacji. Zachęciła również do walki o ten przedmiot i szczerej dyskusji, co można byłoby poprawić.

Oceniła, że ważna jest rozmowa i wspólne rozwiązywanie problemu. Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog, seksuolog oraz dyrektor nauk medycznych w dziedzinie psychiatrii stwierdziła, że przyczyną niechodzenia na zajęcia są rodzice, którzy z wielu powodów decydują się na ten krok.

Edukacja seksualna w szkołach: więcej żartów niż poważnych rozmów

Uczniowie wymieniali się swoimi doświadczeniami z prowadzonych zajęć. Opowiadali, że częściej było więcej żartów niż poważnych rozmów. Katarzyna Banasik-Marszałek, koordynatorka ds. edukacji, od 4 lat dyżurantka telefonu zaufania dla młodzieży, powiedziała, że śmiech podczas zajęć nie jest objawem niedojrzałości, a pokonywaniem pewnych barier.

Zdaniem Banasik-Marszałek potrzeba jest zmiana myślenia osób dorosłych, weryfikacja osób prowadzących zajęcia czy zmiana ich kształtu.

Młodzież ma podstawy prawne, by domagać się rzetelnej edukacji seksualnej

W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła powszechną deklarację praw seksualnych. Deklarację podpisała również Polska.

Na podstawie tego dokumentu, młodzież może domagać się rzetelnej edukacji seksualnej. Deklaracja składa się z 16 praw a dziesiąta z nich brzmi: ,,Prawo do wszechstronnej i wyczerpującej edukacji seksualnej, która jest procesem trwającym całe życie, które powinny być włączone wszystkie instytucje społeczne’’.

Organizatorem spotkania jest ruch młodzieżowy „Gadka senacka” przy współpracy z Kancelarią Senatu. W wydarzeniu bierze udział młodzież ze szkół z całej Polski.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!