Partnerzy portalu

Nowe warunki pracy dla zatrudnionych w placówkach oświatowych

 • pt
 • 31 stycznia 2023 - 06:40
Nowe warunki pracy dla zatrudnionych w placówkach oświatowych
Projekt przewiduje zmianę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników nie będących nauczycielami(fot. shutterstock)
Ukazał się projekt zmieniający rozporządzenia dotyczącego warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych.
 • Dotychczasowe miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego nie pozwalają, w przypadku niektórych stanowisk, na ustalenie pracownikowi gwarantowanego ustawowo minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 • Konieczne okazało się więc podwyższenie stawek wynagrodzenia zasadniczego z uwzględnieniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 • W projekcie dodano także kolejny poziom nagrody jubileuszowej w wysokości 400 proc. wynagrodzenia po 45 latach pracy. 

W Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. 

Projekt przewiduje zmianę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie oświaty prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych.

Tabelę stawek dla poszczególnych grup zatrudnienia publikujemy w dziale "Multimedia" pod artykułem.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu dotychczasowe miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego nie pozwalają, w przypadku niektórych stanowisk, na ustalenie pracownikowi gwarantowanego ustawowo minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Konieczne okazało się podwyższenie stawek wynagrodzenia zasadniczego

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę od dnia 1 stycznia 2023 r. wynosi 3490 zł, a od dnia 1 lipca 2023 r. wynosi 3600 zł.

Konieczne okazało się więc podwyższenie stawek wynagrodzenia zasadniczego z uwzględnieniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w 2023 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu „miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego zostały urealnione i dostosowane do poziomu rzeczywistych wynagrodzeń w jednostkach, z uwzględnieniem posiadanych przez jednostki środków finansowych. Dla niektórych jednostek właściwi ministrowie nie zgłosili propozycji podwyższenia kwot lub zaproponowali pozostawienie tabeli stawek na dotychczasowym poziomie, z uwagi na to, że dotychczasowe stawki wynagrodzenia umożliwią dokonanie niezbędnych korekt wynagrodzenia”.

Podwyższenie maksymalnych stawek nie spowoduje automatycznego wzrostu wynagrodzeń

W uzasadnieniu dodano, że podwyższenie maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego w tabelach nie spowoduje automatycznego wzrostu wynagrodzeń pracowników z uwagi na fakt, że nie obliguje pracodawcy, a jedynie daje możliwość ustalenia wyższych wynagrodzeń.

W projekcie dodano także kolejny poziom nagrody jubileuszowej w wysokości 400 proc. wynagrodzenia po 45 latach pracy; analogiczne rozwiązanie funkcjonuje dla pracowników samorządowych, czyli między innymi pracowników niepedagogicznych szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Przewidziano, dla pracownika spełniającego warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, maksymalną jednorazową odprawę pieniężną w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia po przepracowaniu przez pracownika 20 lat; aktualnie maksymalna jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia po przepracowaniu co najmniej 10 lat.

DO POBRANIA
Stawki wynagrodzeń
223.05 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE222

 • Emilia 2023-02-20 14:00:25
  Nie można otworzyć załącznika.
 • Kuchnia szkolna 2023-02-13 22:40:20
  No i jeszcze zupki w słoikach.
 • Księgowa 2023-02-09 20:48:12
  2023-02-08 11:22;26 twoje zdanie " kończę wątek" ;) rodzice dotrzymywać słowa :) czyli rozumiem w Łęcznej tyle zarabia administracja?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!