Partnerzy portalu

Od września wszyscy uczniowie IV klas otrzymają laptopy. Na własność

Od września wszyscy uczniowie IV klas otrzymają laptopy. Na własność
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. "Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom" - stwierdził.

Teraz, jak poinformował, laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 roku. "To jest jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej" - podkreślił szef rządu.

Komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wyjaśnił, że sprzęt trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych, gdyż tak rekomendują eksperci.

"Wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności". Podkreślił, że "dzięki temu, że każdy będzie miał taki sprzęt, będzie możliwe wyrównanie szans".

Cieszyński poinformował także, że "komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia". Wyjaśnił, że tak samo było z przekazanym sprzętem komputerowym w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, co zdało egzamin.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.

"Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze" - dodał Cieszyński.

Miliardy złotych na unowocześnianie polskiej szkoły

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował, że w ostatnich dwóch latach na unowocześnienie szkół wydano 5 mld zł. Zwrócił uwagę, że oprócz Laboratoriów Przyszłości jest również program uzupełniających - Mobilne Laboratoria Przyszłości".

Zastrzegł, że jeśli w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to (...) wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych" - powiedział.

 

TAGI
KOMENTARZE14

  • łowcatrolli 2023-01-28 12:14:55
    😎 ta mordeczka przypomina tatarską dooope konnego wojownika który z konia nie zsiadał nigdy ... taka twarz i taka dooooopa to identyczny wizerunek 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  • 😎 2023-01-26 19:11:44
    Do q-ku: serio za twoje? Ty nasz oświatowy Kolumbie
  • Dorosły 2023-01-26 19:10:18
    Do Uczen: drogie dziecko to szkoła samorządu a sprawą papieru zainteresuj dyrektora szkoły.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!