Partnerzy portalu

Rusza największy w Polsce program opieki nad dziećmi

 • AT
 • 19 stycznia 2023 - 11:00
Rusza największy w Polsce program opieki nad dziećmi
Budżet programu Maluch Plus to 5,5 mld zł. Środki umożliwią utworzenie 102 tys. różnych miejsc opieki, m.in. żłobków, tzw. dziennego opiekuna (fot twitter.com/MRiPS_GOV_PL)
Uruchamiamy największy w Europie program rozwoju opieki nad najmłodszymi dziećmi - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Będzie ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej, 837 zł na dziecko przez 3 lata - zaznaczyła szefowa MRiPS Marlena Maląg.
 • Polityka prorodzinna to przede wszystkim systemowe, kompleksowe, długofalowe wsparcie. Budżet programu to 5,5 mld zł, będzie ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej, 837 zł na dziecko przez 3 lata - powiedziała Marlena Maląg, ogłaszając nową edycję programu Maluch Plus.
 • Uruchamiamy największy w Europie program rozwoju opieki nad najmłodszymi dziećmi. Środki umożliwią utworzenie 102 tys. różnych miejsc opieki, m.in. żłobków, tzw. dziennego opiekuna - powiedział Grzegorz Puda.
 • Naszym celem jest tak zmienić program Maluch Plus, aby zlikwidować bariery, które powodowały, że samorządy miały trudności z budową żłobków. Wnioski w nowej edycji Programu Maluch+ można składać do 19 lutego - powiedziała wiceszefowa MRiPS Barbara Socha.

Rusza nowa edycja programu Maluch Plus

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha podczas konferencji prasowej ogłosili nową edycję Programu Maluch Plus.

"Polityka prorodzinna to przede wszystkim systemowe, kompleksowe, długofalowe wsparcie. Młodzi ludzie muszą wiedzieć na co mogą liczyć, na jakie wsparcie od państwa. Fundamentem naszych działań jako rządu PiS jest rodzina" - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Budżet programu Maluch Plus to 5,5 mld zł

Jak poinformowała Program Maluch Plus to budżet 5,5 mld zł. "Planujemy ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej. Celem jest, aby każdej gminie dać możliwość utworzenia żłobka. To samorządy będą podejmowały decyzje, czy rzeczywiście na ich trenie potrzebna jest opieka żłobkowa" - powiedziała.

"W żaden sposób jednak nie zobowiązujemy rodziców do korzystania z opieki żłobkowej, ale dajemy taką możliwość, bo to rodzic wychowuje dziecko i rodzic podejmuje decyzję, z jakiej opieki chce korzystać" - podkreśliła Maląg.

Czytaj też: Nowy Maluch plus od stycznia 2023 r. Samorządy dostaną więcej

Program będzie wieloletni, przewidywane jest 837 zł na jedno miejsce dla dziecka przez 3 lata. "Aby dobrze realizować politykę prorodzinną musi być kompleks połączonych działań" - zauważyła szefowa MRiPS.

Powstanie 102 tys. nowych miejsc opieki dla małych dzieci

Jak mówił minister Grzegorz Puda podczas konferencji poświęconej programowi Maluch plus, po dwóch latach negocjacji z KE udało się wypracować rozwiązania, które będą służyły wszystkim rodzicom dzieci do lat 3.

"Uruchamiamy największy w Europie program rozwoju opieki nad najmłodszymi dziećmi" - zaznaczył szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Dodał, że na program Maluch plus przeznaczono ponad 5,5 mld zł (ponad 1 mld euro). "To naprawdę rekordowa kwota, z której planujemy powstanie 102 tys. nowych miejsc opieki" - zapowiedział. Wskazał, że chodzi nie tylko o żłobki, ale też placówki opieki tymczasowej czy tzw. dziennego opiekuna.

Czytaj też: Budżet programu Maluch Plus wyniesie 5,5 mld zł

Minister liczy, że "ten program będzie wyznacznikiem dla innych państw". "Inne kraje europejskie wskazują Polskę jako lidera w wykorzystaniu środków europejskich, ale również lidera rozwiązań, z których później inne państwa mogą korzystać" - stwierdził.

Uzupełnieniem Malucha plus będą szkolenia kadr w instytucjach opieki

Według Pudy środki z programu Maluch plus pomogą rodzicom w podjęciu pracy i nowych wyzwań. Uruchomi to, jak mówił, "efekt śnieżnej kuli dla polskiej gospodarki w postaci tego, że rodzice nadal będą pracować, podejmować nowe wyzwania".

Minister dodał, że uzupełnieniem Malucha plus będą projekty umożliwiające szkolenia i podnoszenie kwalifikacji kadr w instytucjach opieki.

Szef MFiPR wyraził nadzieję, że program "spotka się z zainteresowaniem ze strony samorządów" oraz rodziców, którzy na co dzień z tych środków będą mogli skorzystać.

W Polsce nadal istnieją gminy, w których nie ma żadnego żłobka ani przedszkola

Wiceszefowa MRiPS Barbara Socha zaznaczyła, że w Polsce nadal istnieją gminy, w których nie ma żadnego żłobka ani przedszkola.

"Naszym głównym celem jest tak zmienić Program Maluch+, aby wszystkie bariery, które do tej pory powodowały, że samorządy miały trudności ze zrealizowaniem takich inwestycji, z budową żłobków, żeby te bariery konsekwentnie likwidować" - powiedziała.

Poinformowała, że ogłoszony dziś przez MRiPS Program Maluch Plus został skonstruowany inaczej niż poprzednie edycje. "Ten program ma rekordowy budżet. To jest 5,5 mld zł zaplanowane do roku 2029 r." - zastrzegła.

Samorządy będą miały 3 lata na stworzenie żłobka i kolejne 3 lata dofinansowania do utrzymania opieki żłobkowej

Zaznaczyła, że samorządy będą miały 3 lata na to, by wybudować nowy żłobek lub zaadaptować istniejące budynki i kolejne 3 lata dofinansowania do utrzymania opieki żłobkowej do wysokości 800 zł na jedno miejsce. "Aby zachęcić samorządy - szczególnie te, w których nie ma jeszcze żłobków - do tego, by rozważyły podjęcie takiej inwestycji, stworzyliśmy specjalny algorytm, który ten budżet przeznaczony na budowę, na tworzenie nowych miejsc dzieli na wszystkie gminy istniejące w Polsce" - poinformowała.

Zaznaczyła, że na utworzenie jednego miejsca w żłóbku dla samorządów przewidziane zostały środki w wysokości 35,8 tys. zł. Natomiast dla pozostałych podmiotów, takich jak osoby fizyczne, prawne lub instytucje publiczne przewidziane zostały środki w wysokości 12 tys. zł.

Wnioski w programie Maluch Plus można składać do 19 lutego

"Każda gmina może wystąpić o środki, które przewiduje dla niej algorytm bądź wyższe" - mówiła Socha. Wyjaśniła, że samorządy, które pytają o to, czy mogą rozważać inwestycje większe niż te, które wyliczył dla nich algorytm, mogą to zrobić.

"Kwota wyliczona przez algorytm nie jest kwotą maksymalną. Zachęcam i apeluję do samorządowców, aby składając wnioski (...) zgłosiły rzeczywiste zapotrzebowanie, które widzą na terenie swojej gminy, nie ograniczając się do tego, co przewidział dla nich algorytm" - podkreśliła.

Poinformowała, że wnioski można składać do 19 lutego. "Żeby złożyć wniosek nie będzie konieczny w przypadku samorządów nawet tytuł do nieruchomości np. działki, na której ta inwestycja ma powstać, ani dokładny opis inwestycji. To ma być podanie zapotrzebowania liczby miejsc, które dany samorząd chce utworzyć" - zastrzegła.

 

TAGI
KOMENTARZE7

 • Mama 2023-01-19 14:05:17
  To wszystko są tylko słowa, a w rzeczywistości jest inaczej. W mojej gminie nie ma żłobka, oddałam dziecko do innej gminy, w której ten żłobek jest, to i tak dofinansowania na to nie ma. A w żłobkach prywatnych jak słyszą że rodzice mają mieć wsparcie od rządu to podnoszą ceny, bo za prąd trzeba zap...łacić, bo inflacja, bo minimalna dla pracowników wzrośnie. I co z tego jak sam pracodawca zarobków nie podnosi.  rozwiń
 • dyr 2023-01-19 12:28:58
  Tak jak 1000 mieszkań, elektrycznych samochodów itd.
 • starszypan 2023-01-19 12:27:41
  kiedy ruszy program 500+ dla nauczyciela? wówczas jak już nikogo w zawodzie nie będzie? ... minimalną dajecie belfrom? emerytury im zabrano... oby was w tym PiSie PO-gieło, a PO z TFUskiem jeszcze gorsze!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!