Partnerzy portalu

Zatwierdzono ponad 4,5 tys. wyjazdów i półkolonii zimowych

Zatwierdzono ponad 4,5 tys. wyjazdów i półkolonii zimowych
Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach od 14 stycznia do 26 lutego (fot. pixabay)
Kuratorzy zatwierdzili dotąd ponad 4,5 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzysta z nich 167,4 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
  • Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą - na 14 dni przed.
  • Z danych z bazy wypoczynku wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili 4583 zgłoszeń wypoczynków w czasie tegorocznych ferii zimowych. Do korekty przekazano 285 zgłoszeń. Za zatwierdzenie czeka 560 zgłoszeń.
  • Liczba uczestników wypoczynków w kraju, organizowanych poza miejscem zamieszkania, wynosi blisko 85,7 tys. Liczba dzieci wypoczywających na półkoloniach to ok. 76,8 tys., za granicą - blisko 5 tys. Łącznie w wypoczynku będzie uczestniczyło 167,4 tys. dzieci i młodzieży.

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży https://wypoczynek.mein.gov.pl. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Czytaj też: Uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Warto pamiętać o podstawowych zasadach i przepisach

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą - na 14 dni przed.

Kuratorzy oświaty zatwierdzili 4583 zgłoszeń wypoczynków w czasie tegorocznych ferii zimowych

Z danych z bazy wypoczynku wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili 4583 zgłoszeń wypoczynków w czasie tegorocznych ferii zimowych. Do korekty przekazano 285 zgłoszeń. Za zatwierdzenie czeka 560 zgłoszeń.

Liczba uczestników wypoczynków w kraju, organizowanych poza miejscem zamieszkania, wynosi blisko 85,7 tys. Liczba dzieci wypoczywających na półkoloniach to ok. 76,8 tys., za granicą - blisko 5 tys. Łącznie w wypoczynku będzie uczestniczyło 167,4 tys. dzieci i młodzieży.

MEiN wskazuje, że organizatorzy w dalszym ciągu będą zgłaszać wypoczynki, które będą organizowane w późniejszych terminach, ze względu na różne terminy ferii w różnych województwach.

Ferie zimowe odbędą się w czterech terminach od 14 stycznia do 26 lutego

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach od 14 stycznia do 26 lutego.

Od 14 do 29 stycznia odpoczywać będą uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego; od 21 stycznia do 5 lutego - z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego; od 28 stycznia do 12 lutego - z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego; od 11 do 26 lutego - z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego.

Czytaj też: Jak przygotować dziecko na wyjazd na ferie zimowe

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu do kuratorium ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.

W razie występowania nieprawidłowości już na etapie przygotowywania wypoczynku rodzic powinien zwrócić się do organizatora i domagać się ich likwidacji. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia.

Każdy rodzic może sprawdzić, czy wypoczynek został zgłoszony w bazie

Kurator oświaty, weryfikując zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie wypoczynku, co stanowi gwarancję jego właściwego zorganizowania.

Również w czasie trwania wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno-epidemiologicznych, Straży Pożarnej i do innych służb porządkowych.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!