Partnerzy portalu

ZNP alarmuje: Lex Czarnek 2.0 doprowadzi do likwidacji Karty Nauczyciela w przedszkolach

 • AKC
 • 25 listopada 2022 - 19:25
ZNP alarmuje: Lex Czarnek 2.0 doprowadzi do likwidacji Karty Nauczyciela w przedszkolach
Lex Czarnek 2.0 oznacza, że nauczyciele przedszkolni będą zatrudniani na podstawie Kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela, alarmuje ZNP (fot. unsplash/Gabe Pierce)
"Wejście w życie zapisów zawartych w ustawie Lex Czarnek 2.0 doprowadzi do zatrudniania w publicznych przedszkolach osób niebędących nauczycielami - do prowadzenia wszystkich zajęć, a nie jak dotychczas wyłącznie zajęć rozwijających zainteresowania, a tym samym do likwidacji Karty Nauczyciela w tych placówkach i zatrudniania na podstawie Kodeksu pracy" - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.
 • Lista zarzutów środowiska oświatowego - i nie tylko - wobec tzw. ustawy Lex Czarnek 2.0 jest długa.
 • Związek Nauczycielstwa dopisuje do niej kolejną pozycję. 
 • I apeluje o podpisy pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ewentualnego weta.

- Ustawa Lex Czarnek 2.0 zawiera bardzo niebezpieczną zmianę - być może nie przez wszystkich zauważoną. Zakłada, że w publicznych przedszkolach będą mogły być zatrudnione do prowadzenia wszystkich zajęć osoby niebędące nauczycielami. Stajemy przeciwko takiej propozycji. Nauczyciele przedszkolni to nauczyciele jak wszyscy inni - objęci Kartą Nauczyciela. Nie możemy pozwolić, żeby byli przemianowani na opiekunki czy opiekunów. Nasze dzieci zasługują na jak najlepiej wykształconą kadrę pedagogiczną. Nie możemy pozwolić, żeby naszymi najmłodszymi obywatelami zajmowały się osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych - podkreśla Edyta Książek z ZNP Częstochowa.  

Ustawa czeka na podpis prezydenta. ZNP liczy, że ten jej nie podpisze i zbiera podpisy pod petycją w sprawie ewentualnego weta. 

- Lex Czarnek może pozbawić polską szkołę kolorytu i otwartości, może cofnąć ją na dekady i o dekady. Dlatego apelujemy o podpisywanie petycji skierowanej do prezydenta w sprawie ewentualnego weta. Podpisujemy petycję, ponieważ edukacja jest najważniejsza - apeluje Mirosław Kozik z ZNP Pszczyna, autor petycji.

"Lex Czarnek 2.0" doszczętnie sparaliżuje polską szkołę

"W związku z próbą przeforsowania ustawy Lex Czarnek 2.0 - godzącej w otwartą szkołę, ograniczającą możliwości i umiejętności ucznia, nauczyciela, rodziców, organizacji pozarządowych i samorządowców zwracamy się do Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy "Lex Czarnek 2.0" - pisze Mirosław Kozik w petycji do głowy państwa.

Czytaj też: ZNP reaguje na słowa prezesa PiS: "18 godzin to nie czas pracy"

Wskazuje, że krytyczne głosy ekspertów, środowisk edukacyjnych, uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządowców stanowią podstawę demokratycznych społeczności, aby żądać weta tej ustawy przez prezydenta.

"Zwracając uwagę na fakt, że pierwsza ustawa Lex Czarnek odrzucona została przez Senat, a w Sejmie RP przeforsowana została znikomą większością kilku głosów, wskazać należy jak wielką polaryzację powoduje i jak bardzo skierowana jest przeciwko zdecydowanej większości środowiska edukacyjnego" - czytamy dalej.

ZNP oczekuje od prezydenta konsekwencji, przypominając jego weto wobec pierwszej wersji ustawy. Ostrzega też, że jeżeli nie dojdzie do prezydenckiego weta, ustawa Lex Czarnek 2.0 wprowadzi:

 • szkołę całkowicie sparaliżowaną biurokratycznymi decyzjami kuratora,
 • szkołę godzącą w swobody obywatelskie, otwartość i tolerancję,
 • szkołę, w której kreatywność, pomysły i możliwości uzależnione zostaną od urzędniczego podpisu.

Czytaj też: W przyszłym roku nauczyciel będzie zarabiać tyle, co szkolna sprzątaczka

"Ustawa Lex Czarnek 2.0 doszczętnie sparaliżuje polską szkołę, łamiąc moralne kręgosłupy uczniów i nauczycieli. Dlatego podkreślając tak ogromny opór społeczny przeciwko ustawie, apelujemy do Pana Prezydenta, aby odrzucił ustawę - cementując autonomiczną i jedyną słuszną dla środowiska postawę jak w przypadku weta przy pierwszej odsłonie Lex Czarnek" - piszą w petycji przedstawiciele ZNP.

I podkreślają, że ustawa Lex Czarnek dotyczy najważniejszej sfery życia każdego narodu.

Żądamy weta w obronie przyszłości i dobra każdego młodego człowieka oraz całego sektora oświaty

- czytamy. 

TAGI
KOMENTARZE77

 • Hania 2022-12-20 22:12:12
  W placówkach opiekuńczych np. Żłobkach też pracują panie z wyższym wykształceniem za minimalną krajową i jest to praca po 8 h ....
 • Magda 2022-12-18 10:22:04
  I rozwiąże się problem, przynajmniej częściowo, skąd wziąć pieniądze na pensje w szkołach.
 • Anna 2022-12-16 08:48:41
  Do dudek : jeżeli rodziców stać to mogą nie wysyłać dziecka do przedszkola tylko opłacić prywatną opiekunkę bez kwalifikacji pedagogicznych albo poprosić np. babcie. Dobra opiekunka zajmie się dzieckiem tak samo wy. Przedszkole nie jest obowiązkowe kiedy to zrozumiecie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!