Partnerzy portalu

Samorządy same sobie winne, że DPS-y są ich finansową kulą u nogi

Nawet 7,5 tys. zł - tyle może kosztować miesięczny pobyt w domu pomocy społecznej. Przeciętnego mieszkańca DPS-u nie stać na zapłacenie takiej kwoty. Skąd wziąć resztę? Dopłaci rodzina i samorząd. Jednak specjaliści komentują, że gminy po części same są sobie winne.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Mieszkaniec domu pomocy społecznej rzadko dysponuje takimi środkami, aby samodzielnie pokryć miesięczne koszty utrzymania.
  • Kwota ta musi zatem zostać podzielona przez rodzinę mieszkańca i gminę.
  • Jak komentują specjaliści, samorządy muszą płacić dużo za mieszkańców DPS-ów, ponieważ zaniedbują obszar pomocy społecznej na etapie pomocy w miejscu zamieszkania.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • Z.Walczak 2023-02-06 10:00:22
    To nie "samorządy same są sobie winne", tylko istniejące prawo. Mamy tu do czynienia z dwoma problemami. Pierwszy to konieczność finansowania przez gminy pobytu w DPS-ach swoich mieszkańców w sytuacji gdy rodzina uchyla się od dopłat. Gminy opłacają nieraz przez wiele lat utrzymanie tych o...sób, ale po ich śmierci to rodziny dziedziczą pozostawiony majątek. Rozwiązaniem byłaby możliwość obciążania hipoteką tego majątku równowartością kosztów pobytu danej osoby w DPS. Drugim problemem za który odpowiadają tylko rządzący państwem to wysokie koszty funkcjonowania DPS-ów. są one pochodną sztucznego podnoszenie przez rząd płacy minimalnej i wygenerowania wysokich kosztów energii przez udział w obłąkanej polityce klimatycznej.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!