Partner portalu

Tomasz Kacprzak przewodniczącym rady miejskiej w Łodzi

  • PAP
  • 1 grudnia 2014 - 15:22
Tomasz Kacprzak (PO) został przewodniczącym nowej rady miejskiej w Łodzi. W łódzkiej radzie prawdopodobnie będzie rządzić koalicja PO i SLD, która wspólnie będzie miała 27 na 40 radnych. Wiceprezydentem miasta zostanie najpewniej lider Sojuszu w Łodzi Tomasz Trela.

W 40-osobowym samorządzie miejskim PO ma obecnie 20 radnych, PiS - 13 a SLD - 7. W poniedziałek podczas pierwszego posiedzenie nowej RM w jego uroczystej części radni i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złożyli ślubowanie. Zdanowska, która wygrała wybory prezydenta w I turze, zaapelowała do radnych, żeby skończyć na tej sali, raz na zawsze, z polityką. "Nie mamy się już o co kłócić" - podkreśliła Zdanowska.

Jak dodała, przed samorządowcami cztery najważniejsze lata w historii Łodzi; wymieniła m.in. rewitalizację, dojazdy do autostrad, budżet obywatelski i małe inwestycje na osiedlach. "Wszystkim nam powinno zależeć, aby jak najszybciej dokończyć przebudowę dworca i inwestycje drogowe wokół Nowego Centrum Łodzi czy dokończyć modernizację Trasy WZ" - podkreśliła.

Czytaj naszą relację na żywo

Zdanowska oceniła, że nie ma chyba nikogo, kto byłby przeciwny, aby wydać prawie 4 miliardy złotych dotacji unijnych "na zmianę jakości życia w mieście, na 21 kluczowych projektów, które już teraz znalazły się w kontrakcie dla regionu".

Prezydent Łodzi podkreśliła także, że dziś zapomina o wielu nieprzyjemnych i niesprawiedliwych - według niej - słowach, które podczas kampanii padły pod jej adresem. "Łodzi potrzeba w tej chwili pokoju, rozwagi, stabilizacji, potrzeba zgody, tego oczekują wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Możemy razem zmieniać i przebudowywać Łódź" - zadeklarowała Zdanowska.

Podczas sesji wybrano także przewodniczącego RM w Łodzi. Jedynym kandydatem na tę funkcję był Tomasz Kacprzak zgłoszony przez klub PO. W głosowaniu uzyskał akceptację wszystkich radnych.

Kacprzak jeszcze przed wyborem mówił, że jest człowiekiem kompromisu. "Będę szukał w pracy rady miejskiej kompromisu, bo tak jak ślubowaliśmy, najważniejsze dla nas jest dobro Łodzi i jej mieszkańców" - mówił. Kacprzak był już przewodniczącym RM przez 5,5 roku, ale w czerwcu ub. roku niespodziewanie został odwołany z tej funkcji, gdy doszło do rozłamu w klubie PO, a następnie wykluczenia z niego kilku radnych.

Wiceprzewodniczącymi RM w obecnej kadencji zostali: Paweł Bliźniuk (PO), Małgorzata Niewiadomska-Cudak (SLD) oraz Krzysztof Stasiak z PiS.

PO prawdopodobnie porozumiała się już z SLD w sprawie zawarcia koalicji w radzie miejskiej. Dzięki takiej koalicji prezydent Zdanowska miałaby za sobą większość w RM, bowiem liczyłaby ona 27 na 40 miejskich radnych.

Szef struktur miejskich Sojuszu Tomasz Trela, który kandydował również w wyborach prezydenta Łodzi, przyznał w poniedziałek, że odbył kilka rozmów z prezydent miasta i wszystkie te spotkania, które dotyczyły przede wszystkim programu, zaczynają mieć pewien punkt styczny.

"Nie wykluczam, że jeżeli dojdzie do kompromisu, czy też porozumienia programowego to będzie współpraca w RM w kadencji 2014-18 między klubami radnych PO i SLD" - powiedział Trela.

Dodał, że jeżeli dojdzie do takiego porozumienia programowego, SLD będzie chciał mieć wpływ na realizację programu i swojego przedstawiciela w ścisłym kierownictwie miasta. Trela przyznał jednocześnie, że nie jest tajemnicą, że to on mógłby objąć fotel jednego z wiceprezydentów Łodzi.

Prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek łódzkie władze PO mają wyrazić zgodę na utworzenie koalicji z SLD w łódzkiej RM. Jeżeli tak by się stało, to informacja o koalicji oficjalnie ma zostać ogłoszona we wtorek, a najpóźniej w środę.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!