Partnerzy portalu

Nauczyciele na kompensacyjnym mogą już dorabiać w szkole

Nauczyciele na kompensacyjnym mogą już dorabiać w szkole
Warunkiem zatrudnienia nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym jest co najmniej jeden uczeń z Ukrainy w szkole (fot. pixabay)
Nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne mogą już podejmować pracę w szkole i placówkach oświatowych bez obawy jego utraty. Wystarczy, że w szkole będzie chociaż jedno dziecko, które przybyło do Polski z Ukrainy w wyniku agresji rosyjskiej na ten kraj 24 lutego 2022 r.
 • Zatrudnianie nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym w szkołach jest już możliwe. 
 • Regulacja znalazła się w znowelizowanych przepisach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która doczekała się podpisu Prezydenta RP.
 • Taka możliwość będzie istniała tylko do 31 sierpnia 2023 r., bo tak przewidziano w noweli.

O tym, że praca w szkole nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne będzie możliwa PortalSamorzadowy.pl informował, gdy tylko skończyło się spotkanie ministra Przemysława Czarnka z przedstawicielami związków zawodowych w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty 30 listopada 2022 r.

- Teraz, jeżeli w placówce będzie chociaż jedno dziecko ukraińskie, to nauczyciel, który jest na świadczeniu kompensacyjnym będzie mógł podjąć pracę. Każdy nauczyciel, a więc nie tylko nauczyciel języka polskiego. To zostanie wpisane do specustawy - referował Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego wyniki ustaleń z MEiN.

Jednocześnie informował, że rozmowy na ten temat będą kontynuowane, ponieważ zdaniem związkowców taką możliwość powinni mieć wszyscy nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych i to bez w względu na to, czy w szkole jest uczeń z Ukrainy, czy nie.

Warunek - co najmniej jedno dziecko ukraińskie w szkole

Minister dotrzymał słowa - stosowna zmian znalazła się w projekcie nowelizacji już w trakcie prac sejmowych, przyjmując ostatecznie brzmienie art. 1 pkt 29 noweli z 13 stycznia 2023 r., która 16 stycznia trafiła do podpisu prezydenta:

 „Do dnia 31 sierpnia 2023 r. przepisu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych nie stosuje się w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, na stanowisku:

1) nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;

2) nauczyciela innego niż wymieniony w pkt 1, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1.”.

Prezydent Andrzej Duda miał trzy możliwości - ustawę podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował wyborze o tej pierwszej. 

Dlaczego nowelizacja przepisów o świadczeniu kompensacyjnym była konieczna?

Przede wszystkim dlatego, że ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych wyklucza możliwość podejmowania przez nauczycieli pobierających to świadczenie możliwość dodatkowej pracy jako nauczyciel. Mówi o tym w sposób jednoznaczny art. 9 ust. 2, który wskazuje, że prawo do świadczenia ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy Karta nauczyciela. Czyli przede wszystkim w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Według wyliczeń Centrum Edukacji Obywatelskiej, sporządzonych na podstawie danych MEiN, w polskich szkołach uczy się obecnie blisko 144 tys. dzieci ukraińskich, które przybyły do Polski po 24 lutego, w tym 22 tys. w szkołach ponadpodstawowych. Zaledwie 5 tys. więcej niż pod koniec ub. roku szkolnego.  

Zdecydowana większość z nich uczy się razem z dziećmi polskimi w klasach ogólnodostępnych. Takich klas jest ponad 62 tysiące. Co oznacza, że w co czwartej klasie w Polsce uczy się przynajmniej jeden uczeń z doświadczeniem uchodźczym. Najwięcej z nich w wielkomiejskich placówkach edukacyjnych, ale można je znaleźć również w małych, a nawet bardzo małych gminach.

Wygląda więc na to, że nawet przy tak dziwnym wymogu, jakim jest co najmniej jeden uczeń z Ukrainy w szkole, nauczyciele spoza grona polonistów będą mieli szansę na dorobienie do świadczenia kompensacyjnego.

TAGI
KOMENTARZE111

 • Greg 2023-02-21 16:00:03
  Do Teresa: zwięźlej już się nie dało. Brawo.
 • Edward 2023-02-20 18:33:05
  🤣🤣🤣🤓
 • Teresa 2023-02-20 17:15:26
  Do Mgr: ty magistrze od siedmiu boleści! Marianna mogłaby tłumaczyć symultanicznie i zarobiłaby takie pieniądze w 2 dni, albo zrobić stronę internetową....... ale Marianna guzik potrafi dlatego jedyną jej alternatywą jest sprzątanie. Coś Ci jeszcze wyjaśnić? Taką mamy dziś oświatę magistrze. ...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!