Partnerzy portalu

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych w szkołach. Pod karą grzywny

  • NR
  • 13 lutego 2023 - 16:32
Zakaz sprzedaży napojów energetycznych w szkołach. Pod karą grzywny
2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące (Fot. Pixabay)
Do sejmu trafił właśnie poselski projekt mający zakazać sprzedaży w szkołach napojów energetycznych. Projekt ustawy zakłada, iż za złamanie tego zakazu będzie groziła kara finansowa lub ograniczenie wolności.
  • Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że "2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące".
  • Autorzy projektu proponują zakaz reklamowania tego typu produktów na okładkach dzienników i czasopism, na słupach i tablicach ogłoszeniowych, a także w telewizji w godz. 6.00-20.00.
  • O ograniczenie spożycia napojów energetyzujących przez dzieci apelował w ubiegłym roku rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. 

Pod projektem ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetycznych w szkołach podpisała się grupa posłów, w tym PiS i niezrzeszonych. Projekt dotyczy Ustawy o zdrowiu publicznym i zakłada zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także zakaz ich reklamy.

Autorzy projektu proponują zakaz reklamowania tego typu produktów na okładkach dzienników i czasopism, na słupach i tablicach ogłoszeniowych, a także w telewizji w godz. 6.00-20.00.

2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące

Autorzy projektu nowelizacji zastrzegli w jego uzasadnieniu, że "propozycje są wynikiem wielu konsultacji z ekspertami", a z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że "2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące, natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) było to odpowiednio 35,7 proc. chłopców i 27,4 proc. dziewcząt.

Wskazano, że wśród młodzieży spożywającej napoje energetyzujące występują powikłania sercowo-naczyniowe, zaburzenia ze strony układu krążenia obejmują: zwiększony krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi i częstości uderzeń serca oraz spadek mózgowego przepływu krwi z powodu spożytej kofeiny. 

O ograniczenie spożycia napojów energetyzujących przez dzieci apelował w ubiegłym roku rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak (Fot. Pixabay)
O ograniczenie spożycia napojów energetyzujących przez dzieci apelował w ubiegłym roku rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak (Fot. Pixabay)

- Pomysł jest bardzo dobry, choć trudno powiedzieć czy to się uda - mówi Ireneusz Szymczyk, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej z województwa śląskiego - jego zdaniem przepisy powinny były się zmienić już dawno.

 - Jesteśmy chyba jedynym krajem w europie, który ma do tego tak liberalny stosunek i  lekarskiego punktu widzenia to jest lekka przesada. Litrowa butelka napoju energetycznego kosztuje tylko co zwykły napój i stoi na tej samej półce, a konsekwencje są nieporównywalne - mówi Ireneusz Szymczyk, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej 

Kara grzywny, ograniczenia wolności albo obie te kary łącznie

Projekt przewiduje m.in., iż za załamanie zakazu sprzedaży napojów energetycznych w szkołach i innych jednostkach oświatowych grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności albo obie te kary łącznie.

Dokument zakłada, że nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Na razie projekt trafił do zaopiniowania przez sejmowe biura: analiz i legislacyjne.

O ograniczenie spożycia napojów energetyzujących przez dzieci apelował w ubiegłym roku rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

"Wśród młodzieży nastała moda na wspomaganie się energetykami w czasie nauki, przed klasówkami, testami czy też podczas wzmożonego wysiłku" - przekonywał rzecznik praw dziecka.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!