Partnerzy portalu

UOKiK nałożył kary za zmowy przetargowe na niekorzyść samorządów

  • AKC
  • 30 marca 2022 - 16:45
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące zmów przetargowych, w których nałożył kary w łącznej wysokości blisko 330 tys. zł. Przedsiębiorcy próbowali wpłynąć na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim oraz przewozu osób w woj. śląskim organizowanych przez samorządy.

  • Prawo antymonopolowe zakazuje zmów przetargowych, czyli uzgadniania przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu warunków składanych ofert.
  • - Negatywnym skutkiem tego typu porozumień są wyższe koszty realizacji zadań publicznych, a tym samym straty dla polskiej gospodarki - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
  • O finansach samorządów będziemy mówić podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Trwa rejestracja na to wydarzenie. 

W 2021 r. prezes UOKiK wydał 5 decyzji w sprawie zmów przetargowych oraz wszczął 26 postępowań. Dodatkowo, w ramach badania rynku, analizował 22 przetargi związane z wydatkowaniem środków z funduszy Unii Europejskiej.

Najczęstszą z niedozwolonych praktyk przy zamówieniach publicznych jest uzgodniona rezygnacja z zawarcia umowy przez zwycięzcę przetargu w celu wyboru drugiego, droższego uczestnika zmowy. Prezes UOKiK wydał dwie decyzje, w których stwierdził taki sposób działania przedsiębiorców.

Pierwsza z nich dotyczy przetargów na świadczenie usług wycinki, nasadzeń i pielęgnacji drzew, przeprowadzanych w latach 2018-2020 przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Zmowę przetargową zawarły: Firma Usługowo-Transportowo-Sprzętowa „Zwyż - Dźwig” z Żagania (woj. lubuskie) oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „M&M” z Bolesławca (woj. dolnośląskie).

Czytaj też: Gmina może ogłosić przetarg, nie mając środków na realizację zamówienia?

"Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że spółki składały niekompletne oferty. Jeśli najkorzystniejsza okazywała się propozycja M&M, wówczas przedsiębiorca nie uzupełniał oferty, co skutkowało jej odrzuceniem i wyborem przez zamawiającego droższej oferty Zwyż - Dźwig. Prezes UOKiK nałożył na przedsiębiorców kary w łącznej wysokości ponad 131 tys. zł" – czytamy w komunikacie urzędu.

Druga decyzja dotyczy uczestników przetargów na transport osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży do szkół i placówek szkolno-wychowawczych organizowanych przez gminę Siemianowice Śląskie.

Prezes UOKiK stwierdził zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję pomiędzy dwoma  przedsiębiorcami z Chorzowa, prowadzącymi działalność gospodarczą pod firmami Jojko Dariusz i Mikosz Mirosław. W tym przypadku podmiot z najkorzystniejszą ofertą również rezygnował z podpisania umowy, tak aby samorząd wybrał droższą propozycję. Prezes UOKiK nałożył na uczestników zmowy przetargowej kary w łącznej wysokości prawie 200 tys. zł.

Decyzje nie są prawomocne, przedsiębiorcy odwołali się od nich do sądu.

Jeszcze skuteczniejsze karanie

Maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może wynieść do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

W celu skuteczniejszego wykrywania zmów przetargowych UOKiK współpracuje z Urzędem Zamówień Publicznych. Dzięki wykorzystaniu danych dotyczących postępowań przetargowych, gromadzonych w ramach systemu eZamówienia, będzie możliwe efektywniejsze identyfikowanie niedozwolonych porozumień ograniczających konkurencję.

Czytaj też: Przetargi gną się pod ciężarem rosnących kosztów. A będzie gorzej

UOKiK prowadzi również program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Urząd przypomina, że zastosowany europejski system gwarantuje całkowitą anonimowość, także wobec urzędu. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!