Zamówienia publiczne w czasie pandemii i po jej zakończeniu. Co powinno się zmienić?

Zdaniem autora opracowania jednym ze skutków obecnej sytuacji gospodarczej będzie w przyszłości wzrost znaczenia roli sektora publicznego, który może być traktowany jako źródło pobudzenia gospodarki lub przynajmniej niektórych jej obszarów (Fot. RomVerlan / Shutterstock.com)
W ramach cyklu „Think Pro Silesia – Śląskie a pandemia” realizowanego przez Stowarzyszenie Biznes - Nauka - Samorząd „Pro Silesia” powstało opracowanie pn. „Zamówienia publiczna w czasie pandemii COVID-19” przygotowane przez prof. Michała Kanię z Uniwersytetu Śląskiego. Autor nie tylko szczegółowo omówił zmiany prawne na gruncie zamówień publicznych, wprowadzone w związku z pandemią, ale też wskazał w jakim kierunku należy w tym zakresie pójść już po jej wygaśnięciu.
- Nowe regulacje związane z zamówieniami publicznymi zawarto w kilku tegorocznych tzw. ustawach covidowych. Już na bardzo wczesnym etapie zagrożenia epidemicznego umożliwiono wyłączenie stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
- Zdaniem prof. Michała Kani rzeczywistość postcovidowa będzie wymagała dokonania ważnych zmian systemowych w sferze zamówień publicznych, do czego ramy stwarzają obecne przepisy.
- Według autora należy jak najszybciej dokonać przestawienia zamówień publicznych na zakup innowacyjnych rozwiązań. Mowa zarówno o dostawach, usługach, jak i robotach budowlanych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE4
-
ZYSKODAWCY.pl
2020-11-18 09:07:28
Do Rebus: NIKT NIE DOMAGA SIĘ MIESZKAŃ ZA DARMO, chodzi o to aby mieszkania były budowane i sprzedawane po rozsądnej marży, np. 1-2 %, a nie 40-50%. Dodatków państwowych do czynszu nie powinno być, bo to pwoduje wzrost opłat czynszowych na rynku, a te pieniądze trafiają do właścicieli wynajmujących ... rozwiń
-
Rebus
2020-11-17 21:08:29
No cóż widzę, że socjalistyczne naleciałości w społeczeństwie pozostały. No tak najlepiej aby rząd wybudował mieszkania, wynajął po najniższym czynszu a jeszcze może i dał dodatek mieszkaniowy. Na to kochani to musicie poczekać do najbliższych wyborów. Noże ktoś obieca.
-
liberał mówi :
2020-11-17 15:53:16
Do bez domu.: MYŚLĘ, ŻE PRYWATNA DEWELOPERKA NIE POZWOLIŁABY PAŃSTWU POLSKIEMU NA STWORZENIE PAŃSTWOWEGO BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO- gdyż miłość człowieka do pieniędzy jest niestety silniejsza niż szacunek dla podstawowych potrzeby ciężko pracującego ludu najemnego.