Partnerzy portalu

Samorządy muszą bardziej aktywnie zabiegać o unijne pieniądze

Polska w poprzedniej perspektywie pokazała, że potrafi bardzo dobrze spożytkować unijne pieniądze. I nie tylko Polska.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- W tej chwili 80 proc. inwestycji publicznych prowadzonych jest za unijne pieniądze – podkreśla Gabrijela Žalac, minister rozwoju regionalnego i zarządzania funduszami europejskimi Chorwacji.

Jak podkreśla Vazil Hudak, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wniosek KE odzwierciedla sytuację Unii.

- Komisja musiała wziąć pod uwagę obiektywne kwestie, jak brexit, czyli zmniejszenie wpływów do unijnej kasy. Teraz szuka nowych sposobów na dzielenie pieniędzy - komentuje Vazil Hudak.

– Wydaje się, że rozwiązania KE idą w kierunku uproszczenia systemu budżetowego. Trzeba zakończyć podział na wschód i zachód Europy. Wprawdzie sposób obliczania nie jest korzystny dla niektórych krajów, ale trzeba patrzeć na skuteczność wydawania unijnych pieniędzy, a ta się zwiększa - komentuje Bogdan Rogin, radca stanu przy premierze w rządzie Rumuni.

Jego zdaniem jednak w nowych propozycjach widać pewną trudność w pogodzeniu celów UE: wspierania krajów najsłabszych z jednej strony, a z drugiej – koncentracji na inteligentnych gospodarkach, niskoemisyjnych technologiach.

Doradca rumuńskiego rządu zachęca jednak kraje członkowskie, a nawet przedstawicieli lokalnych samorządów, do większej aktywności.

- To - póki co - propozycja KE, jeszcze wszystko może się zmienić. Nie wiadomo też, co na to Europejski Trybunał Obrachunkowy. Teraz głos należy do Parlamentu Europejskiego, do rady, a tam przecież zasiadają przedstawiciele państw członkowskich. Zachęcam przedstawicieli władz lokalnych do większej obecności w PE, by powiedzieli, co chcą zmienić. Teraz w ogóle ich tam nie ma – podkreśla Bogdan Rogin. – Musimy być bardziej aktywni, by dogonić bardziej rozwinięte kraje.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!