Partnerzy portalu

Dodatek osłonowy. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Dodatek osłonowy ma zniwelować wzrost cen energii, gazu i żywności. Przyznawany jest w oparciu o kryterium dochodowe (obecnie dochód z 2021 roku). Wnioski o dodatek można składać do piątku, 31 października.
 • Dodatek osłonowy jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej.
 • Otrzymanie dodatku uzależnione jest od dochodów. Wsparcie ma objąć 6,8 mln gospodarstw domowych.
 • Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć tylko do piątku 31 października.

Dodatek osłonowy jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Ma zniwelować wzrost cen energii, gazu i żywności. Przyznawany jest w oparciu o kryterium dochodowe.

- Dodatek osłonowy to przyznana ustawowo forma wsparcia, będąca odpowiedzią na problemy niektórych gospodarstw domowych związane ze znaczącym wzrostem cen towarów i usług, zwłaszcza cen energii elektrycznej i paliw. Osoby, którym na mocy obowiązujących przepisów przysługuje prawo do dodatku mogą składać wnioski do końca października. Dokumenty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Czytaj: Jak obniżyć rachunki za energię? Rady dla mieszkańców i zarządców lokali 

Komu należy się dodatek osłonowy?

Według zapisów ustawy dodatek osłonowy przysługuje:

1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;

2) osobie, o której mowa w pkt 1, w przypadku gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu  przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1, w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, ustalona zgodnie z tymi zasadami jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Przed 31 lipca 2022 r. składając wniosek o dodatek osłonowy, brano pod uwagę dochód z 2020 roku. Od sierpnia uwzględnia się dochód z 2021 roku. Zasiłek rodzinny oraz pielęgnacyjny nie wliczają się do dochodu.

We wniosku wpisujemy swoje dane, dane pozostałych osób, z którymi zamieszkujemy, a także numer konta, na które ma zostać przelane wsparcie pieniężne. Należy też podać informację, czy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza lub innego rodzaju piec zasilany węglem lub paliwami. W takim przypadku dodatek będzie podwyższony. 

 

Do kiedy i gdzie można złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wnioski o dodatek można składać do 31 października.

Składa się go elektronicznie lub na piśmie w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Przyznany dodatek wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. 

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego złożone po dniu 31 października 2022 r. pozostaną bez rozpoznania.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy wynosi rocznie:

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Wysokość podwyższonego dodatku osłonowego wynosi:

 • 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
 • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
 • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
 • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!