Partnerzy portalu

Polska dwóch prędkości. Chodzi o wodociągi i kanalizację

  • AW
  • 15 listopada 2022 - 15:00
Choć białych plam w infrastrukturze wod.-kan. ubywa, dzieje się to nierównomiernie. W miastach dostęp do wodociągu na koniec 2021 r. miało 96,7 proc. ludności, zaś na obszarach wiejskich - 85,9 proc. Jeszcze większe różnice są w dostępie do sieci kanalizacyjnej. W miastach do sieci kanalizacyjnej podłączonych było 75,5 proc. budynków mieszkalnych, natomiast na obszarach wiejskich raptem ok. 39 proc.
  •  Na koniec 2021 r. odnotowano wzrost zarówno długości sieci wodociągowej rozdzielczej jak i kanalizacyjnej (odpowiednio do 316,7 tys. km i 173,5 tys. km) jak i liczby przyłączy wodociągowych (do ponad 6 mln szt.) i kanalizacyjnych (do prawie 3,7 mln szt.).
  • Spadło natomiast przeciętne zużycie wody przez gospodarstwa domowe (do 33,7 m3 na mieszkańca), jak również ilość ścieków odprowadzonych od gospodarstw domowych (do 994,6 hm3).
  • Zanotowano również więcej przydomowych systemów do odprowadzania ścieków (ok. 2 440,1 tys. szt.), z czego prawie 87 proc. stanowiły zbiorniki bezodpływowe, z których w ciągu roku odebrano około 31,7 hm3 nieczystości ciekłych bytowych. Wzrosła również liczba funkcjonujących na koniec 2021 r. stacji zlewnych.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!