Partnerzy portalu

Kto na listach małopolskiego PSL do sejmiku województwa?

  • pap
  • 21 września 2014 - 09:27
Konwencja wojewódzka PSL zatwierdziła w sobotę listy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego. "Stawiamy na osoby sprawdzone: członków, ale też sympatyków partii" - ocenił szef małopolskiego PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz.

W okręgu krakowskim liderem listy został prof. Wiesław Musiał z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z drugiego miejsca do sejmiku kandyduje Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a z trzeciego - Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny.

Radny wojewódzki PSL Jacek Soska otwiera listę w okręgu obejmującym powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski. W tym okręgu z drugiego miejsca wystartuje Józef Kała, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
.

 Czytaj też:CBOS: PiS przed PO w wyborach do sejmików wojewódzkich

Członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys jest liderem listy w okręgu tarnowskim. W okręgu podkrakowskim pierwsze miejsce zajmuje wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, a ostatnie - podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju Janusz Żbik.

Wicewojewoda małopolski Andrzej Haręźlak jest "jedynką" w okręgu obejmującym pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański i wadowicki. B. przewodnicząca małopolskiego sejmiku Urszula Nowogórska otwiera listę w okręgu nowosądeckim, na drugim miejscu w tym okręgu znalazł się b. poseł PSL Stanisław Pasoń.

Czytaj też: Polacy niewiele wiedzą o jednomandatowych okręgach wyborczych

"Stawiamy na osoby sprawdzone, są to zarówno członkowie PSL, jak i sympatycy, ale wszystkich łączy doświadczenie w pracy samorządowej" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Obecnie PSL w 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego posiada 4 mandaty i wraz z PO tworzy koalicję rządzącą. Plan na nadchodzące wybory - zapowiedział szef ludowców - to co najmniej utrzymanie stanu posiadania, a najlepiej zwiększenie liczby mandatów do 6.

Wybory w 2010 r. do małopolskiego sejmiku wygrała PO, która uzyskała 17 mandatów (33,82 proc. poparcia). Drugie miejsce zajęło PiS z 16 mandatami (31,69 proc. poparcia), PSL zdobyło 4 mandaty (10,33 proc.), a SLD 2 mandaty (9,46 proc.).

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Listy kandydatów na radnych można zgłaszać do 7 października, a kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 17 października

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!