Partnerzy portalu

Są wyniki referendum ws. odwołania burmistrz Alwerni

Referendum w sprawie odwołania burmistrz Alwerni (Małopolskie) Beaty Nadziei-Szpili jest nieważne – podała Miejska Komisja Wyborcza. W niedzielnym głosowaniu wzięło udział 2227 osób, a żeby było ono ważne głos musiało oddać co najmniej 3141 uprawnionych.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z podanymi informacjami w niedzielnym referendum wzięło udział 2227 osób, z tego 2207 oddało ważny głos. Za odwołaniem burmistrz było 2086 mieszkańców, przeciwko 121. Frekwencja wyniosła 22,18 proc. Zabrakło 914 głosów do przekroczenia wymaganego progu.

Referendum w sprawie odwołania burmistrz przed upływem kadencji odbyło się z inicjatywy grupy mieszkańców gminy Alwernia, którzy na początku lutego rozpoczęli procedurę zmierzającą do przeprowadzenia głosowania.

Jak podkreślali inicjatorzy, referendum było inicjatywą mieszkańców niezwiązanych z polityką i jest całkowicie apolityczne. Grupa inicjatorów wyrażała w ten sposób niezadowolenie ze sposobu zarządzania gminą przez burmistrz oraz braku wyczucia społecznego w relacjach z mieszkańcami. Zarzucali m.in. brak konsultacji przy koncepcji poprowadzenia ruchliwej drogi łączącej węzeł autostrady A4 w Rudnie z Zatorem i promowanie jej budowy bez dogłębnej analizy planistycznej oraz kontrowersyjny dla mieszkańców pomysł utworzenia na terenie gminy dużego parku rozrywki. Wśród zarzutów były także m.in. nadmierne wynagrodzenie i znaczna podwyżka opłat za wywóz śmieci, sprzeczna z obietnicami wyborczymi.

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach burmistrza gminy Alwernia udział wzięły 5234 osoby.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!