Partnerzy portalu

Rozpoczyna się sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie

Rozpoczyna się sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie
Egzamin składa się z dwóch części - pisemnej i praktycznej (fot. arc. powiat pszczyński)
W czwartek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i z części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym.
  • Egzaminy przeprowadzane są w trzech formułach: egzamin zawodowy w Formule 2019, egzamin potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w Formule 2012 i w Formule 2017.
  • Część praktyczna egzaminu w Formule 2012, 2017 i 2019 przeprowadzona będzie 1-18 czerwca według harmonogramów ogłoszonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
  • Część pisemna dla wszystkich zdających w Formule 2012 lub 2017 odbędzie się 2 czerwca, a w Formule 2019 w 2-7 czerwca 2023 r.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna w Formule 2019 do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 236 tys. osób przystępujących do egzaminu w 226 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 253 tys. osób w 225 kwalifikacjach w zawodach, z których do najpopularniejszych należą: technik informatyk, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista, technik usług kosmetycznych, technik handlowiec, technik sterylizacji medycznej, technik masażysta, technik rolnik, florysta, technik mechatronik, technik reklamy, technik usług fryzjerskich, technik pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa, technik elektryk i technik administracji.

W Formule 2012 do części pisemnej i praktycznej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 300 osób przystępujących do egzaminów w 80 kwalifikacjach. W Formule 2017 do części pisemnej egzaminu zostało zgłoszonych ponad 800 osób przystępujących do egzaminu w 100 kwalifikacjach, a do części praktycznej ponad 1,8 tys. osób w 109 kwalifikacjach.

Egzamin składa się z dwóch części - pisemnej i praktycznej

W części pisemnej zdający ma do rozwiązania 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest poprawna. Na rozwiązanie arkusza ma 60 minut. Część praktyczna przeprowadzana jest na stanowisku egzaminacyjnym. Trwa od 120 do 240 minut w zależności od kwalifikacji.

Aby zdać egzamin, trzeba zdobyć w części pisemnej minimum 50 proc. punktów możliwych do uzyskania i w części praktycznej minimum 75 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Po zdaniu obu części egzaminu w Formule 2012 i 2017 zdający otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, a w Formule 2019 certyfikat kwalifikacji zawodowej.

Po uzyskaniu wszystkich świadectw potwierdzających kwalifikację w zawodzie lub certyfikatów kwalifikacji zawodowej w kwalifikacjach wyodrębnionych w danym zawodzie oraz odpowiedniego poziomu wykształcenia w Formule 2012 i Formule 2017 wydawany jest dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a w Formule 2019 dyplom zawodowy.

Wyniki egzaminów zawodowych przeprowadzanych w sesji letniej będą dostępne 31 sierpnia

CKE informuje, że wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminów zawodowych przeprowadzanych w sesji letniej będą dostępne 31 sierpnia 2023 r. od godziny 10.00.

 

W przypadku egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie Formuła 2012 wyniki dostępne będą poprzez serwisy poszczególnych okręgowych komisji egzaminacyjnych. W przypadku egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie Formuła 2017 i egzaminów zawodowych Formuła 2019 wyniki będą dostępne poprzez system SIOEPKZ.

Przekazanie przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectw/certyfikatów/dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe/dyplomów zawodowych do szkół nastąpi w 8 września 2023 r.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!