Partnerzy portalu

W 2023 r. PERN odda kolejne zbiorniki na paliwa o łącznej pojemności ćwierć mln m sześc.

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 1 czerwca 2023 - 12:17
W 2023 r. zostaną oddane kolejne zbiorniki na paliwa o łącznej pojemności ćwierć mln m sześc. zlokalizowane na terenie całej Polski - poinformował w czwartek wiceprezes PERN Paweł Stańczyk.

"Rozwijamy zdolności pojemnościowe. W tym roku oddamy kolejne zbiorniki na paliwa - ponad ćwierć mln m sześc. w całej Polsce" - poinformował podczas XX Konferencji Nafta i Gaz wiceprezes PERN Paweł Stańczyk.

Dodał, że w fazie projektowania są kolejne zbiorniki na ropę naftową. Przypomniał, że w bazie w Dębogórzu powstaną trzy zbiorniki o pojemności 50 tys. m. sześc. "Port w Gdyni planuje inwestycje, które ułatwią wpływanie statków o ładowności 100 tys. ton" - powiedział Stańczyk, dodając, że mające powstać zbiorniki pozwolą na rozładunek tak dużych statków i magazynowanie większych ilości ropy naftowej.

PERN z siedzibą w Płocku to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz bazami ropy naftowej i paliw gotowych. Według PERN spółka dysponuje obecnie 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których potencjał wynosi ok. 2,4 mln metrów sześc. produktów naftowych, oraz czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m sześć.

Od kilku lat PERN realizuje sukcesywnie Program Megainwestycji, którego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach tych strategicznych przedsięwzięć prowadzona jest m.in. rozbudowa i modernizacja baz paliw, a także projekty obejmujące bazy ropy naftowej i infrastrukturę rurociągową. W styczniu spółka zakończyła budowę magistrali produktowej z bazy w Boronowie do terminala PKN Orlen w Trzebini, która zapewnia obecnie wzmocnienie dostaw paliw do województw: małopolskiego i śląskiego.

W styczniu br. PERN zapowiedział, że w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!