Partnerzy portalu

W Płocku znów będzie rower miejski. W nowej odsłonie

Prawdopodobnie w lipcu ruszy ponownie system Płockiego Roweru Miejskiego, który będzie funkcjonował w nowej odsłonie z fabrycznie nowymi jednośladami w technologii 4G. Miejski Zarząd Dróg w Płocku (Mazowieckie) podpisał umowę z konsorcjum spółek Orange Polska i Roovee.
  • W ramach systemu Płockiego Roweru Miejskiego będzie działać 29 stacji rowerowych, gdzie dostępnych będzie 290 jednośladów w technologii 4G, fabrycznie nowych, przy czym 20 z nich będzie wyposażonych w foteliki dla dzieci.
  • Zawarta umowa przewiduje uruchomienie system Płockiego Roweru Miejskiego w ciągu dwóch miesięcy. Będziemy robić wszystko, żeby na początku wakacji system był już dostępny. Wstępnie planowany termin to początek lipca - powiedział dyrektor handlowy Orange Polska Rafał Jabłoński.
  • Jak informował Urząd Miasta Płocka, każdy rower 4G będzie wyposażony w komputer pokładowy i GPS. Pierwsze 20 minut jazdy będzie za darmo, pierwsza godzina będzie kosztować 1 zł, dwie - 2 zł.

W ramach Płockiego Roweru Miejskiego będzie 29 stacji rowerowych i 290 rowerów w technologii 4G

Według umowy, która będzie obowiązywać do 2025 r., w ramach systemu Płockiego Roweru Miejskiego będzie działać 29 stacji rowerowych, gdzie dostępnych będzie 290 jednośladów w technologii 4G, fabrycznie nowych, przy czym 20 z nich będzie wyposażonych w foteliki dla dzieci.

Jak powiedział dyrektor handlowy Orange Polska Rafał Jabłoński, zawarta umowa przewiduje uruchomienie system Płockiego Roweru Miejskiego w ciągu dwóch miesięcy. "Natomiast będziemy robić wszystko, żeby to było jak najszybciej, żeby na początku wakacji system był już dostępny" - podkreślił. Dodał, iż wstępnie planowany termin to początek lipca. "Ale na razie konkretnego terminu nie mogę podać" - zaznaczył.

Z końcem 2022 r. wygasła umowa z poprzednim operatorem system Płockiego Roweru Miejskiego - spółką Nextbike, która obsługiwała tam wypożyczalnie rowerów przez pięć lat. W marcu Urząd Miasta Płocka wybrał w przetargu konsorcjum spółek Orange Polska i Roovee na nowego operatora. Spółka NB Serwis, która odpadła w tym postępowaniu, złożyła odwołanie. Krajowa Izba Odwoławcza wszystkie podnoszone zarzuty ostatecznie odrzuciła w maju.

"Dzisiaj ostatecznie możemy podpisać umowę" - podkreślił podczas konferencji prasowej przed Urzędem Miasta, gdzie zaprezentowano m.in. rower w technologii 4D, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Przypomniał, że w ogłoszonym w styczniu przetargu konsorcjum spółek Orange Polska - lider konsorcjum oraz Roovee z ofertą złożyło tańszą ofertę - na prawie 3,3 mln zł, "co mieściło się w kwocie zarezerwowanej w budżecie".

Każdy rower 4G będzie wyposażony w komputer pokładowy i GPS

Dotychczas system Płockiego Roweru Miejskiego działał każdego roku w sezonie rozpoczynającym się 1 kwietnia i kończącym 30 listopada. Podpisana umowa zakłada, że taki termin - z wyjątkiem bieżącego sezonu, ze względu na opóźnienie wynikające z przedłużającej się finalizacji procedury przetargowej - będzie obowiązywał także w 2024 r. i 2025 r.

(fot. nowy.plock.eu)
(fot. nowy.plock.eu)

Jak informował już wcześniej Urząd Miasta Płocka, każdy rower 4G będzie wyposażony - w tylnej części, pod bagażnikiem - w komputer pokładowy i GPS, co umożliwi wypożyczenie jednośladu, przy czym po rejestracji w systemie można będzie skorzystać z aplikacji i kodu QR lub posłużyć się numerem telefonu komórkowego, na którym odebrać będzie można numer PIN do wypożyczenia.

Rowery będzie można wypożyczać i oddawać w specjalnie wyznaczonych strefach

Rowery będzie można wypożyczać i oddawać w specjalnie wyznaczonych i oznakowanych poziomą linią strefach, w których staną konwencjonalne stojaki - każda z 29. stref będzie miała powierzchnię ok. 35-40 metrów kw.; zostaną one wyznaczone w tych samych miejscach, w których funkcjonowały stacje poprzednich edycji systemu Płockiego Roweru Miejskiego.

Pozostawienie roweru poza wyznaczoną strefą, jak zapowiedział wcześniej płocki Urząd Miasta, "będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia kary w wysokości 180 zł". Poza tym cennik usługi wypożyczeń jednośladów nie zmieni się - nadal pierwsze 20 minut jazdy będzie za darmo, pierwsza godzina będzie kosztować 1 zł, dwie - 2 zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!