Partnerzy portalu

Wiceprezydent Bydgoszczy Maria Wasiak będzie nową sekretarz Warszawy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił w środę, kto będzie nowym sekretarzem stolicy. Zostanie nią dotychczasowa wiceprezydent Bydgoszczy Maria Wasiak. Obejmie urząd w połowie czerwca.

W środę podczas konferencji na temat modernizacji ul. Chmielnej w ramach programu Nowe Centrum Warszawy prezydent stolicy ogłosił, kto został nowym sekretarzem Warszawy.

"Został rozstrzygnięty konkurs na sekretarza miasta stołecznego Warszawy. Pani Maria Wasiak zostanie sekretarzem. Bardzo się z tego cieszę. Jest to osoba o niesłychanych kompetencjach" - powiedział Rafał Trzaskowski.

Kompetencje na wielu płaszczyznach przechyliły szalę zwycięstwa

Zaznaczył, że zna kompetencje Marii Wasiak i z rządu, w którym razem pracowali, jak również wiele razy współpracowali w ramach Unii Metropolii Polskich.

"Mało jest takich osób, które mają kompetencje zarówno w zarządzaniu ministerstwem, jak i duże kompetencje samorządowe, znajomość przepisów Unii Europejskiej czy umiejętność współpracy i szerokie kontakty wśród polskich samorządowców. W związku z tym, te kompetencje są naprawdę wyjątkowe" - podkreślił prezydent Warszawy.

Kim jest Maria Wasiak, nowa sekretarz Warszawy?

Maria Wasiak w 1998 roku była wicewojewodą radomskim. W latach od 2010 do 2011 roku pełniła obowiązki prezesa zarządu, a następnie prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych. Z kolei w latach od 2014 do 2015 była ministrem infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz.

Funkcję wiceprezydent Bydgoszczy objęła w kwietniu 2016 roku. W bydgoskim ratuszu sprawowała nadzór nad Wydziałem Funduszy Europejskich, Wydziałem Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska, Zespołem ds. Zarządzania Energią oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną.

Konkurs na stanowisko sekretarza miasta został rozpisany 21 kwietnia zarządzeniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, po tym jak poprzedni sekretarz Włodzimierz Karpiński został aresztowany i usłyszał zarzuty korupcyjne.

Włodzimierz Karpiński oraz Rafał Baniak (obaj zgadzają się na podawanie nazwiska - PAP) są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie blisko 5 mln zł.

Karpiński zasiadał również w radach nadzorczych spółek: Metro Warszawskie i Veolia. Jego nazwiska zniknęło ze strony internetowej urzędu miasta oraz miejskiej spółki Metro Warszawskie. W marcu prezydent Warszawy skierował do rad nadzorczych spółek, w których zasiadał Karpiński, innych pełnomocników.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!