Partnerzy portalu

W ciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków z udziałem dzieci spadła o 51 proc.

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 1 czerwca 2023 - 08:40
W ostatnim dziesięcioleciu liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci zmalała o 51 proc. - przekazała kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc. Polska odnotowuje szybszą poprawę bezpieczeństwa najmłodszych niż wiele państw Unii Europejskiej.
  • Z analizy danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS przeprowadzonej na podstawie danych Komendy Głównej Policji i dotyczącej wypadków drogowych w Polsce wynika, że w 2012 roku doszło do 3684 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat (9,94 proc. ogółu).
  • Zginęło 90 osób, a niemal 4 tys. zostało rannych. Pięć lat później były to 2 823 wypadki (8,86 proc. ogółu).
  • Dla porównania w roku 2022 doszło do 1797 wypadków z udziałem dzieci z tej grupy wiekowej; zanotowano 53 ofiary śmiertelne i prawie 1,9 tys. rannych.

Jak zaznaczyła kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc, analiza danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS pokazuje, że dzieci i młodzież należą do najmniej narażonych grup uczestników ruchu drogowego w Polsce - w odniesieniu do średniej europejskiej.

 

"Co ważne, w ostatnich latach widać znaczący spadek liczby wypadków drogowych z udziałem uczestników w wieku 0-14 lat. W ostatniej dekadzie liczba wypadków z ich udziałem zmalała o 51 proc." - poinformowała.

Dzieci od najwcześniejszych lat uczą się funkcjonowania w ruchu drogowym

Instytut Transportu Samochodowego zwrócił uwagę, że dzieci od najwcześniejszych lat uczą się funkcjonowania w ruchu drogowym, a ogromny wpływ na ich zachowania, poprzez opiekę, dobry przykład i przestrzeganie przepisów, mają dorośli.

"Kluczowa jest edukacja, ponieważ dzieci wraz z dorastaniem coraz częściej poruszają się samodzielnie po drogach, co skutkuje zwiększonym ryzykiem wypadków. W związku z tym, przygotowanie ich do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym staje się obowiązkiem opiekunów. Dodajmy obowiązkiem, który jest inwestycją w zdrowie i życie najmłodszych" - podkreśliła Dąbrowska-Loranc.

Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS podkreśliła, że bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym znacznie poprawiło się w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej, a Polska odnotowuje szybszą poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego niż wiele państw UE.

"Niemniej jednak, najwięcej zabitych i rannych dzieci oraz młodzieży jest w grupie pasażerów samochodów, a następnie pieszych. Do największej liczby wypadków z udziałem dzieci i młodzieży dochodzi w miesiącach letnich, szczególnie w czerwcu, w godzinach rannych i wczesnopopołudniowych, tj. w drodze do i ze szkoły" - powiedziała.

Przerażające statystyki wypadków z udziałem dzieci. Te liczby szokują

W latach 2012-2022 w Polsce doszło do blisko 337 tys. wypadków, w tym do 29 tys. z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat, co na przestrzeni 10 lat stanowiło 9 proc. ogółu wypadków.

Zginęło w nich blisko 31,5 tys. osób, z tego 730 to dzieci w wieku 0-14 lat (2 proc. ogółu zabitych. Wśród 403 tys. rannych było ok. 27,6 tys. dzieci (ok. 6,9 proc. ogółu).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!