Partnerzy portalu

Warszawiacy nie chcą płacić za wejście na teren Pałacu Wilanowskiego

  • PAP/rs
  • 1 czerwca 2023 - 06:33 | Aktualizacja: 1 czerwca 2023 - 09:30
Mieszkańcy stolicy skarżą się, że muszą płacić za wejście na dziedziniec Pałacu Wilanowskiego. Dyrekcja tłumaczy, że muzeum musi zabiegać o przychody.

"Chciałam dzieciom pokazać Pałac Wilanowski, są małe, więc uznałam, że obejrzymy go tylko z zewnątrz, bo zwiedzanie całej rezydencji to dla nich zbyt duże wyzwanie. Zdziwiłam się, kiedy okazało się, że muszę kupić bilet" - żali się pani Magdalena. "Odkąd pamiętam wejście na dziedziniec było darmowe" - podkreśla.

Zdziwienie pani Magdaleny podziela varsavianista i przewodnik Janusz Sujecki. "Jeżeli ktoś chciał obejrzeć Pałac Wilanowski z bliska nigdy za to nie płacił. Wprowadzanie opłat za wejście na dziedziniec pałacu, to niebezpieczny kierunek. Następny etap będzie taki, że będą brali pieniądze za wejście do Łazienek" - ocenia Sujecki.

"Opłaty za wejście na dziedziniec Pałacu Wilanowskiego wprowadzono od 20 kwietnia 2020 roku. Początek pandemii wymusił stosowanie nowych przepisów sanitarnych, w tym kontrolę dostępu i ograniczenie liczby zwiedzających. Zmieniono miejsce wejścia na dziedziniec i do ogrodów historycznych, wprowadzono bramki. Te działania zwiększyły poziom bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i zabytku, i były zgodne z zaleceniami specjalistów" - wyjaśnia zastępca dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Piotr Górajec.

Tłumaczy, że muzeum musi zabiegać o przychody w związku z tym, że dotacja z budżetu państwa na działanie instytucji nie pokrywa kosztów niezbędnych i pilnych prac konserwatorskich - rewitalizacji zabytków architektury oraz historycznych ogrodów.

Wskazuje, że wstęp na dziedziniec pozwala podziwiać architekturę i dekoracje elewacji pałacu, które stanowią element wystawy stałej i są ważnym tematem prowadzonych przez muzeum programów edukacyjnych.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!