PARTNERZY PORTALU
 Gdynia

GDYNIA

Miasto Gdynia, część Trójmiasta i znany kurort nadmorski, jako wieś rybacka istniała już od Średniowiecza, jednak dopiero rozwój gdyńskiego portu w okresie 20-lecia międzywojennego przyczynił się do rozbudowy miejscowości, której 10 lutego 1926 roku zostały nadane prawa miejskie. Położona częściowo na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Gdynia może poszczycić się rozległymi nadmorskimi terenami spacerowymi i 4 strzeżonymi kąpieliskami. Jest także jednym z 4 miast w Polsce, które posiadają sieć trolejbusową.

Gdynia należy do istniejącego od 1991 roku Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” – międzygminnego związku, podejmującego działania w zakresie ochrony środowiska. Najwyższym organem stanowiącym i kontrolnym Związku jest Zgromadzenie, składające się z 17 członków, wśród których 5 osób to przedstawiciele Gdyni.

Od 1998 roku prezydentem Gdyni jest Wojciech Szczurek (KWW Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka), który we wszystkich bezpośrednich wyborach samorządowych, zapewniał sobie zwycięstwo już w pierwszej turze, osiągając rekordowe rezultaty (w 2010 roku otrzymał 87,29% głosów).

Fot. danutaniemiec/pixabay.com/CC0RADNI MIEJSCY