PARTNERZY PORTALU
 Jaworzno

JAWORZNO

Zlokalizowane w województwie śląskim Jaworzno, historycznie jest częścią Małopolski. Miasto jest ważnym ośrodkiem oświatowym w regionie. Znajdują tu trzy zamiejscowe oddziały wyższych uczelni: Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Na terenie miasta działa także Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W Jaworznie od 1999 roku swoją siedzibę ma Okręgowa Komisja Egzaminacyjna – instytucja, która odpowiada za przygotowanie i organizację zewnętrznego systemu oceniania (egzaminu gimnazjalnego, maturalnego itp.).

W przeprowadzonej 16 listopada 2014 roku pierwszej turze wyborów na prezydenta Jaworzna wystartowało 5 kandydatów. Najwięcej głosów zdobył wówczas urzędujący prezydent Paweł Silbert z KW Jaworzno Moje Miasto (45,58%), który wyprzedził drugiego Bogusława Śmigielskiego (Platforma Obywatelska) i trzecią Bernadetę Siostrzonek, startującą z własnego komitetu wyborczego. Frekwencja w pierwszej turze wyborów wyniosła 42,33%.

Fot. Gaj777/Wikipedia.org/CC BY-SA 3.0RADNI MIEJSCY