PARTNERZY PORTALU
 Ostrów Wielkopolski

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Ostrów Wielkopolski jest siedzibą trzeciego, co do wielkości powiatu w województwie. Przez Ostrów przebiegają 3 drogi krajowe (nr 25, 11 i 36) i jedna droga wojewódzka (nr 445), co czyni miasto ważnym ośrodkiem komunikacyjnym w regionie.

W ostrowskiej Radzie Miasta zasiada 23 radnych. 7 spośród nich należy do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, 4 do Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, a 12 do Klubu Radnych „Przyjazne Miasto”. Od 9 grudnia 2014 roku prezydentem miasta jest Beata Klimek, która podczas I tury ostatnich wyborów samorządowych zdobyła 65,15% głosów, zapewniając sobie reelekcję. Prezydent, która jest jednoosobowym organem władzy wykonawczej,  w realizowaniu powierzonych jej działań pomagają jej zastępcy oraz sekretarz i skarbnik miasta.

Miasto, którego patronem od kilkunastu lat jest św. Stanisław biskup, przykłada dużą wagę do tradycji. 10 listopada każdego roku (począwszy od 1993) obchodzone jest tutaj Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, które ma upamiętniać wydarzenia tzw. Republiki Ostrowskiej, czyli wystąpienia Polaków przeciw władzy pruskiej w listopadzie 1918 roku.

Fot. Tobiii/Wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 plRADNI MIEJSCY