PARTNERZY PORTALU
 Szczecin

SZCZECIN

Stolica województwa zachodniopomorskiego, Szczecin, jest jedynym w Polsce miastem, które może poszczycić się portem posiadającym połączenie drogą wodną w głąb Europy. Ponadto, port morski Szczecin wraz z portem w Świnoujściu tworzy największy kompleks portowy w południowej części Morza Bałtyckiego. Szczecin to jednak nie tylko morska przystań, ale także ważny ośrodek akademicki – na kilkunastu uczelniach wyższych studiuje tutaj około 70 tysięcy osób.

W 2015 roku, budynek szczecińskiej Filharmonii (projekt został opracowany przez barcelońskie studio Barozzi/Veiga), jako pierwszy w Polsce, został wyróżniony prestiżową nagrodą im. Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej. Bryła budynku, przypominająca górę lodową, jeszcze przed zakończeniem projektu została okrzyknięta nową ikoną miasta.

Wybory prezydenta Szczecina w 2018 roku nie przyniosły zmiany na stanowisku włodarza miasta. Po raz czwarty prezydentem został wybrany Piotr Krzystek (KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni), pokonując w II turze Bartłomieja Sochańskiego z imponującym wynikiem 78,22%.

Fot. Renata-Misztal/Pixabay.com/CC0RADNI MIEJSCY