Partnerzy portalu

10 nowych gniazd bocianich w Zachodniopomorskiem

  • PAP
  • 9 kwietnia 2012 - 15:09
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie kupiła w tym roku 10 gniazd bocianich. Gniazda już zostały zamontowane - poinformowała rzecznika dyrekcji Agata Suchta.

Jak wyjaśniła, gniazda wykonane przez specjalistyczna firmę zostały zamontowane m.in. na obszarach Natura 2000, w obszarze ostoi Cedyńskiej, w ostoi Doliny Dolnej Odry, na dachu kościoła w Orzechowie, na terenach ostoi Drawskiej i Ińskiej.

Według danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska populacja bocianów na Pomorzu Zachodnim w 80 proc. zasiedla gniazda znajdujące się na słupach energetycznych. Dlatego troszczą się o nie pracownicy działającej w regionie Grupy Energetycznej Enea.

- W porozumieniu i z pomocą pracowników zakładów energetycznych montowana lub naprawiana jest większość bocianich gniazd w naszym województwie - podkreśliła Suchta.

Jak wyjaśniła w rozmowie z rzeczniczka regionalnego oddziału Enei, Sylwia Rycak, sąsiedztwo gniazd i linii energetycznych jest przyczyną częstych awarii z udziałem bocianów. Powoduje również szkody i konieczność napraw linii przesyłowych. Gniazdujące na słupach energetycznych ptaki mogą być porażone prądem i mogą spowodować także zwarcie. Najwięcej takich zdarzeń odnotowujemy, gdy młode uczą się latać - zaznaczyła Rycak.

Aby zapobiec tym problemom energetycy montują na słupach dodatkowe platformy pod gniazdami. To ułatwia im obsługiwanie linii przesyłowych, a ptakom gwarantuje bezpieczeństwo.

- Wszystkie te prace wykonujemy w sezonie zimowym, tak by bociany, gdy przylecą do Polski, znalazły gniazda w tym samym miejscu. Jeśli nie jest to możliwe, gniazda są umieszczane w pobliżu starego miejsca - tłumaczyła Rycak.

- Nawet jeśli gniazdo jest bardzo stare i zniszczone, nasi pracownicy także je przekładają, bo bociany wolą zrekonstruować stare gniazdo niż wybudować nowe od początku - podkreśliła.

Zdaniem rzeczniczki, chociaż pracownicy firmy nie mają obowiązku dbać o bociany, robią to z prawdziwą przyjemnością. W administrowanej przez szczeciński oddział części regionu założyli już 450 platform pod bocianie gniazda.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!