Partnerzy portalu

250 mln euro na poprawę jakości powietrza w Polsce

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej – wynika z czwartkowego komunikatu tej instytucji.
  • Bank Światowy będzie pomagał rozwijać program Czyste Powietrze, który oferuje właścicielom domów jednorodzinnych pomoc finansową w celu wymiany starych kotłów na nowe i czystsze
  • Pieniądze Banku Światowego zasilą bezpośrednio budżet państwa, a wypłaty kolejnych transz kredytu będą następować wraz z realizacją konkretnych celów przez Czyste Powietrze.
  • Każdego miesiąca zgłasza się kilkadziesiąt tysięcy osób zainteresowanych programem Czyste Powietrze. 

- W ramach nowego projektu Bank Światowy będzie pomagał rozwijać program Czyste Powietrze, który oferuje właścicielom domów jednorodzinnych pomoc finansową i różnego rodzaju zachęty w celu wymiany starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także wspiera termomodernizację budynków - podano w czwartkowym komunikacie Banku Światowego.

Trzy miliony gospodarstw 

Dodano w nim, że rządowy program realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Oceniono, że jest to największa tego typu inicjatywa na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie, której celem jest dotarcie do trzech milionów gospodarstw.

- Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie Czystego Powietrza. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać - powiedziała, cytowana w komunikacie, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette.

Pieniądze najpierw do budżetu państwa 

W komunikacie wskazano, że środki pożyczkowe w ramach projektu o nazwie "Program dla wyników" Banku Światowego zasilą bezpośrednio budżet państwa, a wypłaty kolejnych transz kredytu będą następować wraz z realizacją konkretnych celów przez "Czyste Powietrze". Wśród tych celów wymieniono m.in. uruchomienie komponentu dla najuboższych beneficjentów czy zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje na rzecz poprawy jakości powietrza działania programowe, legislacyjne i finansowe. W ciągu ostatnich trzech lat udowodniliśmy, że program Czyste Powietrze, do którego co miesiąc zgłasza się do kilkudziesięciu tysięcy zainteresowanych osób, jest realną szansą na poprawę jakości powietrza w Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy dalej udoskonalać program i rozszerzać go na kolejne grupy beneficjentów, w tym przede wszystkim na osoby najuboższe. Bank Światowy pozostaje naszym międzynarodowym partnerem na tej drodze - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak dodano, Bank Światowy od lat wspiera państwa w ich działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Wśród krajów, które otrzymują finansowanie Banku, bądź korzystają z doradztwa w tym obszarze, są między innymi Chiny, Indie, Peru, Egipt, Chile i Meksyk.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!