Partnerzy portalu

83 mln zł na ekologiczną instalację oczyszczania spalin w elektrociepłowni w Polkowicach

Podpisano umowę na 83 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Umożliwi to kompleksową modernizację instalacji oczyszczania spalin w elektrociepłowni w Polkowicach.
  • Całkowity koszt zadania to blisko 98 mln zł, które zainwestuje lubińska spółka "Energetyka" należąca do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
  • Nowa inwestycja ograniczy w ciągu roku emisję do powietrza: pyłów o 98 ton, dwutlenku siarki o 265 ton i tlenków azotu o 66 ton.
  • Realizacja inwestycji wpisuje się w Strategię KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023.

Jak podano w przesłanym komunikacie, całkowity koszt zadania to blisko 98 mln zł, które zainwestuje lubińska spółka "Energetyka" należąca do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Projekt polega na kompleksowej modernizacji Elektrociepłowni Polkowice, przystosowującej ją do wymagań środowiskowych wynikających z dyrektywy IED i konkluzji BAT.

- Ponad 83 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu umożliwi kompleksową modernizację oraz montaż instalacji m.in. filtrów, wentylatorów i kanałów odprowadzania spalin w elektrociepłowni w Polkowicach - powiedział cytowany w komunikacie Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Jak podano, poza zabudową instalacji oczyszczania spalin, inwestycja obejmie zabudowę kotła wodnego WR-40 (w miejsce wyeksploatowanych dwóch kotłów wodnych) oraz rozproszonego systemu sterowania całej elektrociepłowni. Emisje z elektrociepłowni będą spełniały unijne dyrektywy i przepisy m.in. w sprawie emisji przemysłowych oraz dotyczących dużych obiektów energetycznego spalania.

Nowa inwestycja ograniczy w ciągu roku emisję do powietrza: pyłów o 98 ton, dwutlenku siarki o 265 ton i tlenków azotu o 66 ton. Do powietrza trafi także mniej rtęci, fluorowodoru oraz chlorowodoru.

- Ogromna waga tej ekologicznej inwestycji polega głównie na zmniejszeniu szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, m.in. obniży emisję pyłów 80-krotnie. Już teraz czystszym powietrzem cieszą się mieszkańcy Lubina - podobną instalację Energetyka oddała do eksploatacji na początku tego roku w Elektrociepłowni w Lubinie - powiedział prezes zarządu spółki "Energetyka" Wojciech Swakoń.

Podkreślił, że realizacja inwestycji wpisuje się w Strategię KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023 oraz zapewnia bezpieczeństwo energetyczne KGHM, umożliwiając dalszą produkcję ciepła niezbędnego dla funkcjonowania Oddziałów Górniczych i Zakładów Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź S.A., a także tysięcy odbiorców komunalnych.

Spółka "Energetyka" to kluczowy dostawca ciepła dla całej Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Jest obecna niemal na każdym z elementów łańcucha głównego ciągu technologicznego, od wydobycia rudy - po przetwórstwo miedzi. Zespół Elektrociepłowni, do którego należy Elektrociepłownia Polkowice, zapewnia ciepło nie tylko dla obiektów KGHM, ale także dla mieszkańców Lubina i Polkowic.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!