Partnerzy portalu

Banki już w „Czystym Powietrzu”: antysmogowe kredyty ruszą w połowie roku

Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału mają zostać uruchomione pierwsze antysmogowe kredyty bankowe w ramach programu „Czyste Powietrze”. Na razie umowy o wejściu w ten program podpisało siedem banków, które mają w kraju ok. 3500 placówek. Bankowcy są gotowi wesprzeć program nie tylko pieniędzmi, ale też swoim know-how.
  • To historyczne porozumienie – tak Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska komentował umowy z siódemką banków, które przystąpiły do obsługi rządowego programu „Czyste Powietrze”.
  • Dzięki zaangażowaniu BGK i mechanizmom gwarancji będą one mogły udzielać beneficjentom programu finansowania na relatywnie długie okresy i zarazem kredytów z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem.
  • Przedstawiciele rządu liczą, że dołączenie banków do programu zdecydowanie zwiększy liczbę wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji w prywatnych budynkach mieszkaniowych.

Coraz bliżej uruchomienia przez banki akcji kredytowej dla osób zamierzających przeprowadzić termomodernizację i wymianę źródła ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Ścieżka bankowa pozwoli im skorzystać z zaliczkowania na taką inwestycję (do tej pory przy dotacjach udzielanych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można było liczyć jedynie na refundację poniesionych kosztów). Zaciągnięty kredyt w części zostanie spłacony poprzez dotację z WFOŚiGW. Co istotne: będzie też objęty gwarancją (ze środków BGK).

Niższe raty, większa dostępność kredytu

- Dzięki zaangażowaniu BGK i mechanizmom gwarancji banki mogą udzielać finansowania na relatywnie długie okresy i zarazem kredytów z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem. Oba te elementy powodują, że wysokość raty miesięcznej dla klientów jest niższa, co zwiększa dostępność kredytu – mówi Jarosław Rot, dyrektor zarządzający Pionu Zarządzania Aktywami i Pasywami w BNP Paribas Bank Polska.

Czytaj: Dorota Cabańska o Centralnej Bazie Ewidencji Budynków. Są szanse na pieniądze dla gmin

Bank ten jest jednym z siedmiu, które 14 kwietnia podpisały umowę z NFOŚiGW oraz wojewódzkimi funduszami w sprawie uruchomienia kredytów antysmogowych. Na liście tej znajdują się jeszcze Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Biorąc pod uwagę, że w tym gronie znajdują się dwa banki spółdzielcze Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich szacuje, że w sumie w realizacji programu będzie uczestniczyć ok. 500 banków z ok. 3500 placówek. A to prawdopodobnie jeszcze nie koniec...

- Obserwujemy ogromne zainteresowanie ze strony banków spółdzielczych. Już 120 ze 192 banków zgłosiło akces do Programu - i ta liczba bardzo szybko się zwiększa – mówi Mirosław Skipa, prezes zarządu SGB.

Czytaj: Paweł Mirowski o roli banków i gmin w programie „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW ruszy z kampanią promocyjną programu

Jak szacują bankowcy, w ciągu kilkunastu miesięcy do beneficjentów programu „Czyste Powietrze” powinno trafić dodatkowo ok. 3 mld zł kredytu, później zaś ta kwota może sięgnąć nawet 40 mld zł (wysokość dotacji pokrywających część kredytu w naborze 2021-2022 nie może przekroczyć 1,5 mld zł).

Bankowcy deklarują jednak wsparcie programu nie tylko poprzez akcję kredytową i kanały dystrybucji, ale również przez specjalistyczne know-how pozwalające weryfikować efekty tych działań.

- Mamy rozwiązania, które pomogą monitorować efektywność tych projektów. I system monitorowania nieruchomości na terenie kraju - rozbudowany w takim kierunku, by zobaczyć, co się dzieje z nieruchomością, w jakim stopniu rzeczywiście weszła w program proekologiczny. Z naszego punktu widzenia kredytowania i ubezpieczenia nieruchomości ważne jest bowiem, w jakim one są stanie. Możemy to postawić do dyspozycji – proponuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Program na miarę budowy energetyki jądrowej

Antysmogowe kredyty mają zostać uruchomione w połowie tego roku. Jak tłumaczy NFOŚiGW, niezbędne jest do tego zakończenie prac nad systemami IT, przeszkolenie doradców bankowych oraz uruchomienie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj: Uchwały antysmogowe: terminy wymiany kotłów węglowych. Skąd dofinansowanie?

Przedstawiciele rządu liczą, że dołączenie banków do programu zdecydowanie zwiększy liczbę składanych wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji w prywatnych budynkach mieszkaniowych.

Podpisano umowę w sprawie wejście banków w obsługę programu. Fot. arch.
Podpisano umowę w sprawie wejście banków w obsługę programu. Fot. arch.

- To historyczne porozumienie. To największe tego typu wydarzenie, bo też towarzyszy największemu rządowemu programowi i największemu cywilizacyjnemu zamiarowi - tj. wyeliminowania z naszego życia zanieczyszczonego powietrza. I raz na zawsze odcięcie tego smutnego dziedzictwa źle rozumianej industrializacji i nieefektywnego myślenia o wykorzystania zasobów planety – stwierdził Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Jak podkreślił, gdy obejmował swój urząd, za priorytet uznał właśnie uatrakcyjnienie programu „Czyste Powietrze”. Przypomniał, że - poza bankami - w jego realizacji uczestniczą też samorządy – udział zadeklarowało już blisko 2000 gmin z całego kraju.

- Skala programu porównywalna jest z budową energetyki jądrowej – dodał prof. Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW.

I podkreślił, że program - poprzez jego skalę i stawiane wymagania - stanowi ogromną szansę rynkową dla firm działających w sektorze czystych, bezemisyjnych źródeł energii.

- Dla tych rozwiązań my wytwarzamy ogromny rynek, ogromny popyt - wskazał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!