Partnerzy portalu

Burmistrz Mikołowa zachęca mieszkańców do zgłaszania potencjalnych pomników przyrody

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 18 stycznia 2022 - 11:51
Burmistrz Mikołowa (Śląskie) Stanisław Piechula zaapelował do mieszkańców, aby zgłaszali w urzędzie miasta duże i piękne drzewa, aby można je było ustanowić pomnikami przyrody. Ma je to uchronić przed wycinką.

"W Polsce, głównie na terenach leśnych, wycina się coraz więcej drzew i choć poruszamy temat ochrony lasów z Lasami Państwowymi jako gmina, powiat czy metropolia, to plany pozyskiwania drewna w Polsce ciągle rosną, a lasy stają się coraz młodsze. Coraz trudniej spotkać dorodne, wielkie i piękne drzewa" - ubolewa burmistrz Piechula.

Przypomniał, że każdy może zgłosić takie drzewo do urzędu miasta. "My natomiast wspólnie z Radą Miejską możemy ustanowić takie drzewa pomnikami przyrody, co zabezpieczy je przed wycinką" - zapewnił.

Czytaj też: Częstochowa ma pomysł na zwiększanie zieleni w mieście

W zgłoszeniu należy podać gatunek, obwód drzewa na wysokości 1,3 m i miejsce - najlepiej dane GPS. Mile widziane są zdjęcia. Zgłoszenie można przesłać drogą mailową. Na swoim profilu w portalu społecznościowym burmistrz zamieścił link do przepisów, które określają, jaki obwód musi mieć dany gatunek drzewa, aby mogło ono zostać chronionym pomnikiem przyrody. Burmistrz zapowiedział, że najaktywniejsi w tym zakresie mieszkańcy Mikołowa zostaną wyróżnieni i nagrodzeni upominkami.

KOMENTARZE1

  • Jasiek 2022-01-19 09:19:12
    Ale to się wiąże z kosztami. Ocena dendrologiczna, opieka i odszkodowanie dla właściciela drzewa.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!