Partnerzy portalu

Bytom i Radzionków zmodernizują sieci ciepłownicze

Kosztem ponad 46 mln zł, w ciągu najbliższych trzech lat, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu zmodernizuje część sieci ciepłowniczej w tym mieście oraz w pobliskim Radzionkowie. Ponad jedna trzecia środków na ten cel pochodzi z funduszy unijnych.

• Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, 40 proc. krajowej emisji pyłów ma swoje źródło na terenie woj. śląskiego - stąd m.in. priorytet dla działań służących poprawie jakości powietrza.

• Bytom znajduje się również w gronie 44 polskich miast, których samorządy wraz ekspertami, w ramach współpracy z Ministerstwem Środowiska, opracowują plany działań ograniczających skutki zmian klimatu.

Modernizacja sieci ciepłowniczych i przyłączenie do nich nowych odbiorców to jedno z działań służących ograniczeniu tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń z lokalnych źródeł ciepła, będących główną przyczyną smogu. Eksperci wyliczyli, że dzięki bytomskiemu projektowi emisja pyłów spadnie o ponad 1,6 tony rocznie, a roczna emisja gazów cieplarnianych będzie mniejsza prawie o 3 tys. ton.

Ponad 16 mln zł unijnego dofinansowania dla modernizacji sieci ciepłowniczej w Bytomiu i Radzionkowie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na mocy umowy z Ministerstwem Energii, instytucją wdrażającą ten program w zakresie działań służących kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Jak podał Fundusz, w ostatnim czasie zawarta została umowa z PEC, umożliwiająca przekazywanie unijnych środków. Dotacja zostanie przeznaczona na budowę, przebudowę i modernizację ok. 14 km sieci ciepłowniczej oraz ok. 3,2 km zewnętrznych instalacji odbiorczych. Projekt obejmuje również likwidację 10 grupowych węzłów cieplnych (dla kilku budynków) i budowę 188 nowoczesnych indywidualnych węzłów, co m.in. usprawni rozliczanie kosztów ciepła. Efektem będzie oszczędność ciepła oraz zmniejszenie kosztów i poprawa niezawodności jego dostaw. Mniejsze mają być też straty przesyłowe.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, 40 proc. krajowej emisji pyłów ma swoje źródło na terenie woj. śląskiego - stąd m.in. priorytet dla działań służących poprawie jakości powietrza, w które wpisuje się także bytomski projekt. Projekty na rzecz poprawy efektywności energetycznej i likwidacji niskiej emisji - takie jak np. termomodernizacja, zmiana źródeł ciepła na ekologiczne oraz budowa i modernizacja sieci ciepłowniczych - znalazły się na liście przedsięwzięć Kontraktu Terytorialnego Województwa Śląskiego.

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz porozumienia wspólnot mieszkaniowych z centralnej części woj. śląskiego. W 2016 r. wnioskodawcy złożyli 24 wnioski o dofinansowanie z tej puli w trybie pozakonkursowym - wśród złożonych wniosków był m.in. uruchamiany obecnie projekt dotyczący Bytomia i Radzionkowa.

Bytom znajduje się również w gronie 44 polskich miast, których samorządy wraz ekspertami, w ramach współpracy z Ministerstwem Środowiska, opracowują plany działań ograniczających skutki zmian klimatu. To nowatorski projekt resortu środowiska, w ramach którego opracowywane są 44 "mapy drogowe" działań technicznych, organizacyjnych i informacyjno-edukacyjnych, których wdrożenie pozwoli ograniczyć wpływ na miasta takich zjawisk ekstremalnych, jak coraz częstsze i bardziej intensywne deszcze, fale upałów, powodzie czy porywiste wiatry. Projekt finansowany jest przez UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz budżetu państwa.

KOMENTARZE1

  • x.x 2017-06-02 10:56:13
    Mieszkam pod miastem i u mnie niestety nie ma opcji podłączenia się do sieci ciepłowniczej z miasta, nie wspominając już o przyłączu do miejskiej sieci gazowej. Rozwiązania są proponowane dla mieszkańców miast, jeżeli chodzi o tereny wiejskie to jest już znacznie gorzej. Jak budowałem dom, kupiłem o...d razu piec na biomasę Compact Bio Luxury. Jeżeli mamy mieć jakikolwiek wpływ na środowisko, czy tym bardziej na własne zdrowie, to trzeba zacząć od siebie. Teraz można skorzystać z dotacji na wymianę pieca na niskoemisyjne, więc jak jest taka możliwość to warto czym prędzej skorzystać z takiej szansy.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!