Partnerzy portalu

Ciepłe Mieszkanie wystartowało. Wymiana pieca, drzwi, okien z dofinansowaniem

Wraz z nadejściem sierpnia z budżetem 1,4 mld zł wystartował program Ciepłe Mieszkanie. Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą wnioskować w swojej gminie o dotację do wymiany nieefektywnego indywidualnego ogrzewania na bardziej ekologiczne.
  • Celem programu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach.
  • Właściciele mieszkań mogą składać wniosków bezpośrednio do wojewódzkich funduszy środowiska, które są operatorami programu.
  • W pierwszej kolejności to gminy będą wnioskować o środki do WFOŚiGW, a następnie uruchamiać programy wsparcia dla mieszkańców i to wówczas właściciele mieszkań będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie do swojego urzędu gminy.

Program finalnie skierowany jest do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, którzy mogą starać się o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach. Budżet programu to 1,4 mld zł.

Właściciele mieszkań nie składają wniosków bezpośrednio do wojewódzkich funduszy środowiska, które są operatorami programu. W pierwszej kolejności to gminy będą wnioskować o środki do WFOŚ, a następnie uruchamiać programy wsparcia dla mieszkańców i to wówczas właściciele mieszkań będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie do swojego urzędu gminy.

"Celem programu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach. Do 2026 roku na ten cel przeznaczymy 1,4 mld zł" - mówił w lipcu wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Czytaj też: Dodatek osłonowy. Z końcem lipca zmienia się sposób składania wniosków

Mirowski wskazał, że podstawą do stworzenia i ogłoszenia naboru w ramach nowego ogólnopolskiego programu "Ciepłe Mieszkanie" jest wcześniejsza realizacja trzech pilotaży, które były prowadzone w województwie zachodniopomorskim, dolnośląskim oraz w gminie Pszczyna.

"Zainteresowanie pilotażami szczególnie w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim było tak duże, że w tych województwach zwiększaliśmy budżety programów odpowiednio z 10 do 12 i z 20 do 24 mln zł.

"W województwie dolnośląskim musieliśmy również wcześniej zakończyć nabór wniosków o dotację z powodu wyczerpania i tak już zwiększonej alokacji środków. Pierwotnie miał on się zakończyć w sierpniu br." - zaznaczył.

"Ciepłe Mieszkanie" - jakie dotacje i dla kogo

Wiceprezes NFOŚiGW wyjaśnił, że "Ciepłe Mieszkanie" - podobnie jak "Czyste Powietrze" - ma trzy części. Pierwsza część skierowana jest do osób mających dochody do 120 tys. zł rocznie. Takim właścicielom mieszkań przysługuje podstawowy poziom dotacji w wysokości do 15 tys. zł na lokal (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji).

Z drugiej części programu mogą skorzystać właściciele mieszkań, gdzie dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym - 2342 zł. Bezzwrotna dotacja dla tej grupy wyniesie do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych).

Trzecia grupa beneficjentów to właściciele mieszkań, gdzie dochód nie przekracza 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku dotacja jest najwyższa - do 37,5 tys. zł na lokal (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).

"Zgodnie z rekomendacją minister klimatu i środowiska Anny Moskwy dotacje będą mogły być jednak wyższe o 5 proc., jeśli lokal mieszkalny znajduje się w budynku, zlokalizowanym na terenie jednej z 322 gmin - określonych przez Główny Inspektorat Środowiska - jako te, które najbardziej borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza, czyli przekroczeniami norm emisji pyłów PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu" - dodał Mirowski.

Oznacza to, że maksymalne kwoty dotacji dla konkretnych grup beneficjentów wyniosą odpowiednio: 17,5 tys. zł, 26,9 tys. zł oraz 39,9 tys. zł., a intensywność dofinansowania wzrośnie odpowiednio do 35, 65 i 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

żródło: NFOSiGW
żródło: NFOSiGW

"Ciepłe Mieszkanie" - kiedy nabór i gdzie

Operatorem programu "Ciepłe Mieszkanie" ustanowiono wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które prowadzą nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla gmin. Samorządy muszą wcześniej uzyskać odpowiednie deklaracje od mieszkańców zainteresowanych udziałem w programie.

Nabór wniosków dla beneficjentów końcowych (jakim są osoby fizyczne - posiadające tytuł prawny do lokalu mieszkalnego) prowadzą gminy na podstawie umów zawartych z WFOŚiGW.

Po przeprowadzeniu naboru i ocenie wniosków o dofinansowanie pod względem spełnienia warunków kwalifikujących do uzyskania dofinansowania w ramach programu, gmina podpisze umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi na realizację zadania zgodnego z zapisami programu.

Dotacje przeznaczone będą na wymianę pieców węglowych na kondensacyjne kotły gazowe lub kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, na ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła powietrze/woda lub pompę ciepła powietrze/powietrze, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Wsparcie będzie można przeznaczyć także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (pod warunkiem wymiany nieefektywnego źródła ciepła) a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i dokumentację projektową.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!