PARTNERZY PORTALU

Ćwierć mld zł dla gmin uzdrowiskowych. Resort ogłasza program "Klimatyczne uzdrowiska"

    PAP/AW    17 maja 2021 - 13:07
Ćwierć mld zł dla gmin uzdrowiskowych. Resort ogłasza program "Klimatyczne uzdrowiska"
- Chcemy zadbać o wyjątkowy mikroklimat uzdrowisk, dlatego na ten cel resort klimatu i środowiska przeznaczy 250 mln zł - mówił wiceminister Zyska (fot: twitter.com/MKiS_GOV_PL)

W czerwcu ma zostać uruchomiony program wsparcia gmin uzdrowiskowych o wartości 250 mln zł - poinformował w poniedziałek (17 maja) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki trafią na adaptację do zmian klimatu i wsparcie efektywności energetycznej.
NFOŚiGW wyjaśnił, że o starcie nowego programu poinformowali szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka i Ireneusz Zyska podczas poniedziałkowego spotkania w z samorządowcami w Szczawnie-Zdroju.

- Chcemy zadbać o wyjątkowy mikroklimat uzdrowisk, dlatego na ten cel resort klimatu i środowiska przeznaczy 250 mln zł - mówił wiceminister Zyska. - Promocja gmin jako terenów uzdrowiskowych przechodzących na zero-emisyjne źródła ciepła, podnoszących standardy energooszczędności przy zachowaniu walorów przestrzennych i turystycznych to kolejny krok do poprawy jakości życia i zdrowia Polaków - dodał.

- To bezprecedensowy program, w którym ćwierć miliarda złotych zostanie skierowane dla polskich uzdrowisk. Właśnie po to, byśmy my jako Polacy mogli się nimi cieszyć, ale też po to, byśmy je dofinansowali, byśmy wyszli naprzeciwko oczekiwaniom, ambitnym planom włodarzy tych uzdrowisk. Po to, byśmy mogli cieszyć się w nadchodzących, wakacyjnych miesiącach taką perspektywą, że te nasze uzdrowiska będą nas coraz bardziej uzdrawiały  - powiedział minister Kurtyka.

Podkreślił, że dzięki programowi skierowanemu do gmin uzdrowiskowych resort chce doprowadzić do tego, że będą one "symbolem zdrowego powietrza, zdrowej wody, niezanieczyszczonego otoczenia".

Nabór w programie będzie ciągły i potrwa do 2024 roku bądź do wyczerpania środków.

Jak wyjaśniono, program "Klimatyczne Uzdrowiska" będzie się składać z dwóch części: adaptacja do zmian klimatu oraz wsparcie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych.

NFOŚiGW poinformował, że celami programu są m.in. upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań w miastach uzdrowiskowych; poprawa jakości powietrza; zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych na terenie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej; inwestycje w poprawę efektywności energetycznej, a także działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu w miastach, w tym zielono-niebieskiej infrastruktury.

Beneficjentami programu będą mogły być jednostki samorządu terytorialnego posiadające status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej, spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100 proc. udziałów i są powołane do realizacji zadań własnych JST.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!