Czy miasta są gotowe na pakiet klimatyczny?

- Komitet Regionów chce, by miasta i regionu w UE miały znaczący wpływ na realizację zadań Pakietu Klimatycznego.
- W ramach Komitetu Regionów sprawami transformacji zajmuje się grupa robocza „Zielony Ład w terenie”.
- EKOstrategia to grupa robocza Unii Metropolii Polskich, której celem jest koordynacja działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Pakiet „Gotowi na 55” jest jednym z głównych filarów unijnej strategii działań w dziedzinie klimatu i wzrostu gospodarczego. Dzięki nowemu i zaktualizowanemu zestawowi przepisów dotyczących energii i klimatu UE dąży do ograniczenia emisji o 55 procent do 2030 r. i osiągnięcia zerowego salda netto do 2050 r.
Czytaj: Te miasta mają pomysł jak żyć bez samochodu
Pakiet składa się z 13 wniosków ustawodawczych, które dotyczą różnych aspektów zielonej transformacji, a jego podstawą jest odnowiony system handlu uprawnieniami do emisji.
Swoją rolę w realizowaniu założeń Pakietu widzą miasta i regiony wchodzące w skład Komitetu Regionów, które podkreślają posiadane kompetencje prawne i świadomość potrzeb obywateli w procesie przechodzenia na neutralność klimatyczną.
Zmiany dyrektyw w sprawie EU ETS (Europejski System Handlu Emisjami) mają na celu przyspieszenie handlu uprawnieniami do emisji w sektorach budownictwa i transportu drogowego, a w tych dziedzinach władze lokalne i regionalne dysponują zarówno wiedzą fachową, jak i kompetencjami umożliwiającymi realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnięcie społecznie sprawiedliwej transformacji.
Co to jest Zielony Ład lokalnie
- Aby przyspieszyć transformację ekologiczną, musimy wzmocnić pozycję miast, regionów i wszystkich obywateli w dziedzinach, w których podmioty te posiadają kompetencje, takich jak: efektywność energetyczna budynków, zrównoważony transport, ochrona różnorodności biologicznej i walka z ubóstwem energetycznym. Dlatego zainicjowaliśmy ogólnoeuropejską kampanię „Zielony Ład w terenie” – mówi Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i gubernator regionu Macedonia Środkowa w Grecji.
- Musimy zacząć od ograniczenia biurokracji i zapewnienia europejskim władzom lokalnym i regionalnym bezpośredniego dostępu do funduszy unijnych - dodał.
W ramach Komitetu Regionów sprawami transformacji zajmuje się grupa robocza „Zielony Ład w terenie” (ang. Green Deal Going Local) jej przewodniczącym jest Juan Espadas, burmistrz Sewilli. Polskę reprezentuje w niej Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i przedstawicielka Unii Metropolii Polskich.
Zdanowska powołała właśnie „EKOstrategię”, grupę roboczą Unii Metropolii Polskich, której celem jest koordynacja działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w Polsce.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Sarmata
2021-07-20 20:32:46
Jeszcze jedna żydowska hucpa tym razem ogólnoświatowa! Przecież nawet Gates mówił w wywiadzie, że to gów...dla ludu, a winne wszystkiemu są wyładowania na Słońcu i jego nadzwyczajna emanacja! Ja zwykle chodzi o wyciągniecie kaski od ludzików i ostateczną pauperyzację klasy średniej, a potem jej lik... rozwiń