Partnerzy portalu

Dofinansowanie i dotacje do fotowoltaiki - skąd wziąć pieniądze?

  • jm
  • 13 października 2021 - 10:50
Domowe panele fotowoltaiczne to popularne rozwiązanie na to, żeby obniżyć rachunki za prąd. Podpowiadamy, jak zdobyć dofinansowanie i gdzie szukać dotacji do fotowoltaiki.
  • W tym roku na dofinansowanie dla fotowoltaiki z programu "Mój prąd" skończyły się już pieniądze. Nowa edycja ma ruszyć wraz początkiem 2022 roku.
  • Alternatywą na zdobycie dotacji na panele fotowoltaiczne może być również program "Czyste powietrze".
  • Na specjalną pulę pieniądzy na fotowoltaikę mogą liczyć też rolnicy.

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż domowych instalacji fotowoltaicznych, jest program „Mój Prąd”, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o mikroinstalacje o mocy 2-10 kW. Niestety, w tegorocznej edycji, która rozpoczęła się w lipcu, skończyły się już pieniądze. Budżet programu „Mój Prąd 3.0” wynosił 534 mln zł, a kwota wystarczyła na dofinansowanie budowy 178 tys. instalacji fotowoltaicznych (dotacja wynosiła maksymalnie 3 tys. zł).

Dofinansowanie dla fotowoltaiki w programie "Mój prąd"

Wiadomo już, że w 2022 roku ma ruszyć czwarta edycja programu „Mój Prąd”. Prace nad programem już się rozpoczęły, choć jak na razie nie do końca jeszcze wiadomo, jak będą wyglądały jego główne założenia. Według wstępnych zapowiedzi, program ma się zmienić – budżet ma być znacznie większy, ale szerszy ma być również zakres dofinansowania. Dotacje mają być przeznaczone nie tylko na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dofinansowaniem objęte mają zostać również systemy zarządzania energią i magazyny energii oraz ładowarki do samochodów elektrycznych.

Innym programem realizowanym przez NFOŚiGW, w którym osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów) mogą pozyskać dofinansowanie do zmiany źródła ciepła, jest program „Czyste Powietrze”. Również w tym przypadku przy zmianie źródła ciepła można złożyć wniosek o dotacje na mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2-10 kW. W tym wypadku kwota dofinansowania może wynieść 5 tys. zł.

Pieniądze na fotowoltaikę również w gminach

Warto również zorientować się, czy dofinansowania do fotowoltaiki nie oferuje miasto czy gmina, w której mieszkamy. W tym wypadku wysokość i warunki przyznania dotacji są bardzo różne. Dla przykładu w Warszawie wysokość dofinansowania może wynieść nawet 15 tys. zł, a program skierowany jest nie tylko do osób fizycznych, ale także do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, firm, stowarzyszeń oraz gminnych i powiatowych osób prawnych. Oprócz dotacji na fotowoltaikę warszawski program umożliwia dofinansowanie m.in. pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy turbin wiatrowych.

Dotacje do fotowoltaiki także dla rolników

Specjalna pula funduszy na rozwój instalacji OZE została również przygotowana dla rolników w ramach programu Agroenergia. Druga edycja programu, która rozpoczęła się wraz z początkiem października umożliwia gospodarstwom rolnym zdobycie dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe, pompy ciepła oraz magazyny energii. Dla rolników indywidualnych w ramach programu zarezerwowano pulę wsparcia o łącznej wysokości 80 mln zł, przy czym jedna dotacja może wynieść maksymalnie 800 tys. zł.

KOMENTARZE1

  • Anna 2021-10-13 11:15:50
    polecam szukać takich informacji w Wyszukiwarce EkoDotacji

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!