Partnerzy portalu

Dotacje unijne na latarnie hybrydowe

Do końca sierpnia 2012 r. na terenie gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny stanie ponad sto innowacyjnych lamp zasilanych energią słońca i wiatru.
W kwietniu 2011 r. urząd marszałkowski (zabierz głos/oceń marszałka województwa) ogłosił konkurs na dotacje unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Gmina opracowała i złożyła w konkursie wniosek dotyczący zastosowania na terenie Czerwionki-Leszczyn rozwiązań z zakresu wykorzystania energii odnawialnej dla potrzeb oświetlenia ulicznego.

W grudniu 2011 r. ogłoszone zostały wyniki konkursu – innowacyjny projekt uzyskał dofinansowanie z UE w kwocie 2 368 060,83 zł (co stanowi 85 proc. wartości zadania).

„Tylko nasza gmina, na aż 172 złożonych do konkursu wniosków, aplikowała o dofinansowanie na budowę infrastruktury oświetleniowej z wykorzystaniem energii odnawialnej. Śmiało można powiedzieć, że staliśmy się pionierami w tym zakresie. Nieliczne gminy w skali całego kraju zastosowały już uliczne oświetlenie hybrydowe. My natomiast, sięgniemy po to innowacyjne rozwiązanie nie dość, że jako jedni z pierwszych, to na bardzo dużą skalę” – komentuje Andrzej Wącirz, naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych.

Dzięki projektowi na terenie gminy zamontowane zostaną: 82 lampy uliczne hybrydowe zasilane przez systemy pobierające energię wiatru i słoneczną, 25 lamp ulicznych solarnych, 18 lamp parkowych solarnych, 2 znaki drogowe oświetlane 1 modułem fotowoltaicznym.

Uliczne oświetlenie hybrydowe – to połączenie energii odnawialnej produkowanej przez baterie słoneczne i turbiny wiatrowe. Na szczycie latarni zamontowany jest panel słoneczny i turbina wiatrowa, poniżej znajduje się źródło światła. Bez słońca i wiatru świecą nawet kilka dni. Ci , którzy sięgnęli po tego typu rozwiązania przekonują, że latarnie świetnie się sprawdzają.

Latarnie hybrydowe pozwalają na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Żeby działać, nie potrzebują podłączenia do sieci, są więc samowystarczalne.”To rozwiązanie daje nam szansę na uzupełnienie luk w oświetleniu tradycyjnym” – wyjaśnia burmistrz Wiesław Janiszewski.

A więc wszędzie tam, gdzie na przykład ze względu na brak gęstej zabudowy prowadzenie sieci energetycznej nie byłoby efektywne.”Projekt poprzedziliśmy także pytaniami do sołtysów oraz przedstawicieli rad dzielnic. We współpracy z nimi wyłoniliśmy lokalizacje dla ekologicznych i ekonomicznych lamp” – wyjaśnia Piotr Łuc, dyrektor ZDiSK-u w Czerwionce-Leszczynach, który nadzorować będzie realizację projektu.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!