Partnerzy portalu

Energooszczędny grzejnik olejowy – jak ekonomicznie ogrzać mieszkanie?

Trudno oczekiwać, aby przenośny grzejnik był urządzeniem odpowiedzialnym za ogrzewanie całego budynku. Może być jednak doskonałym uzupełnieniem systemu centralnego ogrzewania, ewentualnie ogrzewać lub dogrzewać tylko jedno pomieszczenie. Mobilne grzejniki olejowe to najczęściej kaloryfery elektryczne, rzadziej – gazowe. Bez wątpienia energooszczędny grzejnik olejowy może się przydać, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rodzaje mobilnych grzejników na olej mineralny 

Grzejnik olejowy jest urządzeniem, które można ustawić niemal w dowolnym miejscu. To kaloryfer mobilny, dlatego stosuje się go przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których domownicy przebywają najczęściej. Warto podkreślić, że w kaloryferach olejowych znajduje się olej mineralny podgrzewany przez grzałkę. Żeby korzystać z grzejnika, wystarczy podłączyć go do gniazdka. Pod kątem budowy, kaloryfery tego typu dzielą się na te z żebrami i bez ożebrowania. 

Grzejniki olejowe z ożebrowaniem ‒ są droższe, ale mają większą powierzchnię grzewczą. Wyglądem przypominają klasyczne grzejniki żeberkowe. 
Grzejniki olejowe bez ożebrowania ‒ tańsze, są zbudowane z dwóch płaskich, połączonych ze sobą płyt, dlatego urządzenie można ustawić na podłodze, ale także zawiesić na ścianie. 

Dlaczego grzejnik olejowy jest energooszczędny?

Z zasady wszystkie grzejniki olejowe są energooszczędne. Wpływ na to ma kilka czynników:

 • mobilność ‒ możliwość ogrzania pomieszczenia, w którym aktualnie zachodzi taka potrzeba;
 • stosunkowo niewielki pobór prądu;
 • efektywność – aż 99 proc. pobranej energii elektrycznej jest przekształcane w ciepło (1 proc. pochłania obsługa kaloryfera);
 • regulacja mocy grzania ‒ wiele grzejników ma określone tryby pracy, np. eco, wydajny itp.;
 • termostat ‒ dzięki niemu grzejnik nie dogrzewa pomieszczenia, jeśli panująca w nim temperatura osiągnie określony poziom. 

Jak wybrać energooszczędny grzejnik olejowy ‒ parametry urządzenia 

Jest kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika olejowego. 

 • Moc ‒ żeby ją oszacować, trzeba obliczyć kubaturę pomieszczenia (powierzchnia w mkw. × wysokość). Przyjmuje się, że na każdy metr sześcienny musi przypadać ok. 60-80 W mocy. W pomieszczeniu o powierzchni 15 metrów sześciennych powinien znaleźć się więc grzejnik o mocy od 900 do 1200 W. Urządzenia tego typu mają różną moc, zwykle od 700 do 2500 W. 
 • Waga ‒ im lżejszy kaloryfer, tym lepiej, ponieważ łatwiej go przenosić.
 • Czas nagrzewania ‒ grzejniki olejowe nagrzewają się nawet przez ok. godzinę.
 • Zabezpieczenia ‒ ważna jest np. funkcja automatycznego wyłączania po upadku, zapobiegająca pożarowi. 
 • Termostat ‒ grzejnik automatycznie włącza się lub wyłącza, zależnie od tego, czy w pomieszczeniu panuje określona temperatura. 
 • Timer ‒ można ustawić, kiedy i jak długo grzejnik będzie pracował, nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem. Urządzenie włączy się i wyłączy o określonej godzinie. 
 • Nawiew ‒ urządzenia z wbudowanym wentylatorem. Pozwala on szybciej rozprowadzić ciepło. 

W jakich pomieszczeniach warto stosować grzejniki olejowe? 

Energooszczędnego grzejnika olejowego można używać w każdym pomieszczeniu. Odnosi się to nie tylko do domu jednorodzinnego i mieszkania, ale także do warsztatu czy domku letniskowego. 

 • Grzejnik olejowy do domu ‒ w przypadku salonu, optymalna temperatura wynosi ok. 21 st. C. Wyższa, na poziomie ok. 24 st. C, powinna panować w łazience, aczkolwiek grzejnik nie może być narażony na zachlapanie. W związku z tym trzeba go ustawić z dala od wanny, umywalki oraz kabiny prysznicowej. 
 • Grzejnik olejowy do warsztatu ‒ garaże i warsztaty zwykle są nieogrzewane, dlatego warto korzystać w nich z przenośnych grzejników o dużej mocy. Żeby urządzenie nie przeszkadzało w pracy i nie zajmowało zbyt wiele miejsca, można zastosować płaski grzejnik zawieszany na ścianie, najlepiej z timerem.
 • Grzejnik olejowy do domku letniskowego ‒ domki letniskowe są najczęściej słabo ocieplone. Dlatego grzejnik, który efektywnie ogrzeje wszystkie pomieszczenia w domku, musi mieć dużą moc, najlepiej powyżej 80 W na metr sześcienny. 

Grzejniki olejowe zawsze powinny stać na stabilnym, równym i płaskim podłożu. Trzeba też zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, dlatego wokół grzejnika musi być co najmniej ok. 0,5 m wolnej przestrzeni. 

Ile kosztuje użytkowanie grzejnika olejowego? 

Stosunkowo łatwo można obliczyć, ile kosztuje używanie grzejnika olejowego energooszczędnego

Przykład: grzejnik o mocy 2000 W (2 kW), który pracuje 3 godziny dziennie, przez 30 dni w miesiącu.

 • 2 kW x 3 godziny dziennie x 30 dni w miesiącu = 180 kWh (wynik w kilowatogodzinach), 
 • 180 kWh x 0,77 zł (uśredniona stawka za 1 kWh w 2022 roku) = 138,60 zł (miesięczny koszt),
 • 180 kWh x 0,85 zł (prawdopodobna stawka za 1 kWh w 2023 roku) = 153,00 zł (miesięczny koszt).

Oczywiście jest to tylko przykładowy wynik. Wiele zależy od mocy urządzenia i czasu pracy. Ważne są także dodatkowe funkcje, które pozwalają oszczędzać energię, w tym wspomniane termostat, nawiew i timer.

Różny jest także koszt samych grzejników olejowych. Za najtańsze należy zapłacić nieco ponad 100 złotych. Te najdroższe kosztują nawet ponad 3000 złotych. To urządzenia o dużej mocy, bardzo zaawansowane technologicznie, obsługiwane np. za pośrednictwem aplikacji mobilnej. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że w określonych sytuacjach energooszczędny grzejnik olejowy może się przydać. To dobry sposób na dogrzanie pomieszczeń w domu, mieszkaniu, ale także garażu, warsztatu albo domku letniskowego. 

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!