Partner portalu

Kielce: „Zjadacz kurzu” filtruje powietrze na Placu Artystów

Instalacja „Zjadacz kurzu”, czyli rzeźba zbudowana z przemysłowego filtru powietrza, stanęła na Placu Artystów w centrum Kielc. Maszyna-rzeźba będzie sprawdzała stan zanieczyszczeń i filtrowała miejskie powietrze do końca października.

Autorem realizacji artystycznej jest absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Kuba Bąkowski.

Jak powiedział dziennikarzom Bąkowski, "Zjadacz kurzu" ma w sobie aspekt "ekologicznego akcjonizmu", bo faktycznie będzie oczyszczał kieleckie powietrze i aspekt edukacyjny - będzie bowiem rodzajem stacji kontroli jakości powietrza.

Instalacja łączy ze sobą świat maszyn, nowych technologii i sztuki. Do stworzenia rzeźby Bąkowski wykorzystał filtr przemysłowy, oryginalnie wykorzystywany do oczyszczania powietrza fabrycznego, w miejscach gdzie podczas produkcji powstaje dużo pyłów. "Tego typu urządzania (…) zawracają z powrotem do pomieszczenia czyste powietrze, a na swoich filtrach zatrzymują kurz. Są one dość popularne w przemysłowych krajobrazach, gdzie można zobaczyć różne ich rodzaje - począwszy od prymitywnych tzw. cyklonów po bardziej zaawansowane wersje, jak ta, z której skorzystałem" - opisywał Bąkowski.

Na potrzeby instalacji Bąkowski zmodyfikował urządzanie, m. in. doposażając je w filtry, wychwytujące cząstki pyłu o średnicy PM10 i PM2,5, charakterystyczne dla smogu.

"Zjadacz kurzu" wizualnie przypomina nieco przeskalowaną maskę gazową. Jedno z ramion ponad czterometrowej maszyny-rzeźby, wsysa powietrze do komory, gdzie znajduje się czujnik mierzący jego czystość oraz dwa ogromne filtry przemysłowe. Po zbadaniu przez czujnik i wstępnym oczyszczeniu przez filtry, powietrze przechodzi do komory czystej urządzenia, a w finale jest wydychane - już jako oczyszczone - do atmosfery.

W styczniu tego roku w południowej Polsce odnotowano rekordowo duże zanieczyszczenie powietrza i znaczenie przekroczone normy jego jakości. Złe wyniki odnotowywano też w Kielcach.

Rzeźba "Zjadacz kurzu" powstała w ramach dziewiątej edycji cyklu "Sztuka w przestrzeni publicznej", organizowanego rzez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki. Fundacja powstała z inicjatywy Doroty i Tomasza Tworków w celu promocji sztuki współczesnej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!